تغییر لحن آشکار بشار اسد درباره نشست آستانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه روسیه از همه گروه‌های مخالف اسد برای نشست آستانه دعوت کرد، رئیس‌جمهوری سوریه در تغییر لحنی آشکار درباره این نشست گفت: دولت و گروه‌های تروریستی در این نشست درباره آتش‌بس در سوریه گفت‌وگو خواهند کرد.

بشار اسد در گفت‌وگو با شبکه TBS ژاپن ابراز امیدواری کرد که نشست آستانه محلی برای گفت‌وگوی همه طرف‌های درگیر در سوریه درباره همه چیز باشد. او همچنین درباره احتمال مذاکرات سیاسی در آستانه ابراز تردید کرد.

رئیس‌جمهوری سوریه در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد که شخصا در این نشست حاضر نخواهد شد.

بنابه اخبار منتشره، محمد علوش از فرماندهان جیش الاسلام رهبری گروه‌های مخالف حاضر در نشست آستانه را بر عهده خواهد داشت. در طرف مقابل نیز بشار جعفری رئیس هیات مذاکره کننده رژیم اسد خواهد بود.

اسد پس از آن درباره گفت‌وگوهای حکومت و تروریست‌ها در آستانه، سخن گفت که توافقنامه‌های متعددی را با ایران امضا کرد. بر اساس این توافقات ایران یک بندر نفتی در سواحل مدیترانه خواهد ساخت. همچنین گفته شده که اسد 10 هزار هکتار زمین در اختیار طرف ایرانی قرار داده که بندر نفتی مذکور در نصف این اراضی و در نصف دیگر آن پروژه‌های اقتصادی دیگری ساخته خواهد شد. ایران علاوه بر این امتیاز شبکه‌های تلفن همراه را در سوریه از آن خود کرده است. مخالفان بشار اسد این موضوع را به فروش سوریه به ایران تشبیه کرده و گفته‌اند این موضوع نفوذ ایران در سوریه را گسترش داده و به برنامه ایران برای سیطره بر جهان عرب کمک خواهد کرد.

روز گذشته وزیر امور خارجه روسیه از همه گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد به شرط آنکه با داعش یا جبهه النصره در ارتباط نباشند، دعوت کرد در گفت‌وگوهای صلح که در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار می‌شود شرکت کنند.

طبق اعلام صفحه فیسبوکی بشار اسد، مشروح گفت‌وگوی او و شبکه TBS روز جمعه پخش خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید