بارزانی: از خواست استقلال برای کردستان دست بر نمی‌داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق روز پنجشنبه 19 ژانویه 2017 در مصاحبه‌ای گفته است که کردهای عراق از خواست استقلال برای کردستان دست بر نمی‌دارند.

رئیس اقلیم کردستان عراق در گفت‌و‌گو با شبکه «رووداو» گفت :« اگر کردستان برای دستیابی به استقلال خود از بغداد قطع امید کردیم، به راهکارهای دیگری روی خواهیم آورد اما از خواست استقلال عقب نشینی نخواهیم کرد».

بارزانی در این مصاحبه گفت:« در دیدارهایی که با رهبران برخی کشورها جهان در کنفرانس داووس داشتم مواضع خودمان را برای مسئله استقلال کردستان را برای رهبران جهان بیان کردم و اغلب مسئولانی که با آنها گفت‌ ‌وگو کردم بر همکاری و ادامه روابط با اقلیم کردستان تاکید داشتند. اغلب رهبران جهان که با آنها صحبت کردم برای فداکاری‌ پیشمرگه‌ها و مقاومت کردستان احترام قائلند و این مایه افتخار ماست».

بارزانی در ادامه افزود:«کشورهای قدرتمند جهان می توانند در زمینه ایجاد یک سیستم اقتصادی موفق و اصلاحات به ما کمک کنند».

وی افزود:« ایالات متحده می تواند به ما کمک کند تا بتوانیم آوارگان برخی مناطق را اسکان دهیم. ما امیدواریم که ایالات متحد در زمان ترامپ حمایت‌های خود را به کردستان عراق افزایش دهد.البته بسیاری از مقامات ارشد در دولت جدید آمریکا ئعده کمک به کردستان را طی تماس های تلفنی به ما داده اند.معاون رئيس جمهوری جدید آمریکا نیز طی تماسی که با من داشت، بر ادامه حمایت واشینگتن از اقلیم کوردستان عراق تاکید کرد».

بارزانی در رابطه با خواست استقلال ملت کردستان عراق گفت:«بهتر است با راهکارهای عملی استقلال کردستان را پیگیری کنیم و نه با گفتار. برای چنین مسئله بزرگی (استقلال کردستان) باید زمان و تاریخ مشخصی تعیین شود. شاید در حال حاضر امکان پذیر نباشد اما ما تلاش داریم که مسئله استقلال کردستان را هر چه زودتر نهایی کنیم».

مسعود بارزانی در ادامه سخنانش در باره استقلال کردستان اظهار داشت:«ما در ابتدا تلاش کنیم تا با بغداد در این باره به تفاهم برسیم که این کار باعث می‌شود کشورهای دیگر به راحتی کشور کردستان را به رسمیت بشناسند؛ اما اگر از بغداد در این باره قطع امید کردیم اقدامات دیگری را انجام داده و از خواست استقلال کردستان عقب نشینی نمی کنیم».

وی افزود :«ما می توانیم با عراق همسایه خوبی باشیم اما شریک سیاسی خوبی با هم نخواهیم بود این حقیقتی است که هر کس با آن مخالف است دوست ندارد حقایق را آنگونه که هست درک کند».

بارزانی درباره حضور نیروهای پیشمرگه در مناطق مورد اختلاف با بغداد نیز گفت: «پیشمرگه هرگز از مواضع خود عقب‌نشینی نمی‌کند و درباره این موضوع با دولت عراق توافقی را امضاء کرده ایم».

وی تاکید کرد :«برغم عقب نشینی داعش از مناطق مختلف عراق اما این گروه هنوز شکست نخورده است. شکست این گروه زمانی میسر و حتمی خواهد بود که فکر و اندیشه او را با وسائل مختلف در جامعه شکست بدهیم. اگر اندیشه و دلایل ظهور داعش را از بین نبریم چه بسا گروهی بدتر از داعش نیز ظهور کند و ما را به چالش دیگری بکشد».

بارزانی در بخش دیگری از مصاحبه‌اش باره کنفرانس آستانه گفت:«در کنفرانس آستانه حضوری نداریم ما خواستار مشارکت کردهای سوریه در این کنفرانس بودیم اما نشد و در واقع من نسبت به آینده سوریه و کردستان سوریه زیاد خوشبین نیستم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size