روایت درد سوریه روی چادرهای الزعتری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روایت آوارگی و روایت درد، داستان مردمانی است که آسمان شهرهایشان سال‌هاست به جای باران، بمب باریده است. مردمانی که پرنده‌های مهاجر از آسمان شهرهایشان کوچیدند تا بمب‌افکن‌ها در آن پرواز درآیند، آسمانی که در آن میگ جای چکاوک را گرفت و سوخو جانشین پرستو شد.

در آخر طاقت آن مردم بی‌پناه طاق شد و شهرشان را رها کردند شاید در گوشه‌ای دیگری از دنیا آسمان آبی را دوباره ببینند. حالا آنها از درون چادرهای آبی سازمان ملل، آسمان آبی را می‌نگرند به این امید که آسمان شهرشان دوباره آبی شود.

پناهجویان سوری اردوگاه الزعتری اردن صدها تابلوی نقاشی کشیده‌اند تا دردشان را فریاد کنند به این امید که کسی صدایشان را بشنود و به قصه پر غصه‌شان گوش فرا دهد. صدها تابلوی نقاشی که اگر چه روایت درد است ولی همزمان روایت امید. تابلوهایی که در آنها بالاخره شب سیه به پایان می‌رسد و نور به آسمان آبی شهرشان می‌تابد، به آسمان شهر بی‌سوخو و بی میگ.

هنرمندان سوری موجود در اردوگاه الزعتری با ساده‌ترین وسایل موجود این تابلوهای نقاشی روی بوم‌هایی که از چادرهای اردوگاه تهیه کرده‌اند کشیده‌اند.

محمد العمایری یکی از این هنرمندان به "العربیة.نت" گفت: پیام نمایشگاه "جایی که انسان و وطن نابود می‌شوند و چیزی به جز امید باقی نمی‌ماند" است. هدف اصلی از برگزاری این نمایشگاه رساندن پیام پناهجویان جنگ‌زده از طریق هنر است و هنر زبانی است که همه مردم از هر زبان و قومیتی آن را می‌فهمند.

العمایری افزود: نقاشی‌های عرضه شدن از نظر سبک و مواد مورد استفاده در کلاس‌های مختلف قرار می‌گیرند. برخی از این تابلوها روی قطعاتی از چادرها کشیده شده‌اند و برخی نیز با رنگ‌های ساده روغنی.

به گفته او دلیل استفاده از چادر به جای بوم علاوه بر نبود امکانات، این است که خود چادر اردوگاه حامل پیام خاصی است و به هنرمند کمک می‌کند به شکل بهتری پیان خود را به جهان برساند.

نمایشگاه "طوابع الأمل" 100 تابلو را که هنرمندان سوری و 25 کودک سوری حاضر در اردوگاه الزعتری کشیده‌اند در معرض دید عموم قرار می‌دهد. این کودکان یک سال و نیم آموزش دیده‌اند.

عماد الکفی، نقاش سوری و یکی از مربیان این کودکان که خود نیز در اردوگاه الزعتری پناهجوست می‌گوید این کودکان از طریق این نمایشگاه می‌خواهند پیام خود را به دنیا برسانند و نگاه جهان را به بحران سوریه که 6 سال جنگ و ویرانی و آوراگی در پی داشته، معطوف کنند.

الکفی افزود: یک سال و نیم است که کودکان را از طریق دوره‌هایی که در اردوگاه برگزار می‌کنیم آموزش می‌دهیم تا بتوانند پیام خود را به دور از خشونت و با زبان هنر به جهان برسانند.

تابلوهای نقاشی‌ عرضه شده موضوعات مختلفی را در بر می‌گیرند. آوارگی، مهاجرت، ویرانی از موضوعات اصلی این نقاشی‌ها هستند.

مثنی الزعبی از هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه به "العربیة.نت" گفت: هنر یک زبان جهانی است و تنها زبانی است که می‌توان از طریق آن با تمام دنیا سخن گفت.

هنرمندان شرکت کننده در نمایشگاه "طوابع الأمل" امیدوارند این نمایشگاه گام نخست برگزاری نمایشگاه‌های هنری دیگر توسط هنرمندان سوری و دیگر هنرمندان عرب در اردن باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید