آماده باش ارتش عراق برای آزاد کردن بخش غربی موصل از تصرف داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نبرد آزاد سازی موصل عراق از تصرف گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، در آستانه آغاز مرحله سوم یعنی ورود نیروهای عراقی به بخش غربی شهر است. انتظار می‌رود این مرحله دشوارتر و شدیدتر از دو مرحله پیشین باشد زیرا بخش غربی شهر از تراکم سکانی و ساختمانی بیشتری نسبت به بخش شرقی برخوردار است و پایگاهی برای سران داعش به شمار می‌آید.

چهارشنبه 18 ژانویه، نیروهای عراقی، کنترل کامل بخش شرقی موصل را اعلام کردند تا بدین ترتیب ارتش عراق نیروهای خود را برای آغاز نبرد بخش غربی آماده کند.

رود دجله، موصل را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم می‌کند.

تخریب پل‌های ساخته شده بر روی رود دجله توسط شبه‌نظامیان داعش و همچنین بمباران جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، یکی از بزرگترین موانع در برابر نیروهای عراقی برای عبور به بخش غربی شهر است.

جنگنده‌های ائتلاف بین‌الملل به منظور قطع خطوط امدادی داعش به نیروهایشان در بخش شرقی پل‌ها را بمباران کردند و شبه‌نظامیان داعش هنگام عقب‌نشینی از بخش شرقی با هدف ایجاد مانع در مسیر حرکت نیروهای عراقی، دست به تخریب پل‌ها زدند.

از این رو، نیروهای ارتش عراق، ساخت پل‌های متحرک را بر روی رود دجله آغاز کردند و انتظار می‌رود طی چند روز آینده عملیات بخش غربی را آغاز کنند.

بخش غربی موصل، 46 محله دارد. پنج محله در ساحل رود دجله قرار دارد که عبارتند از الشفاء، راس الخور، باب الطوب، الجوسق و الطیران.

این محله‎‌ها خطوط دفاع اول شبه‌نظامیان داعش به شمار می‌آید که در صورت عبور نیروهای عراقی از رود دجله، با آن روبرو خواهند شد. شبه‌نظامیان داعش که از بخش شرقی شهر عقب‌نشینی کرده‌اند و شمارشان بیش از 2 هزار تن برآورد می‌شود نیز به این محله‎‌ها فرار کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید