مذاکرات آستانه.. سندی برای تثبیت آتش‌بس در سوریه تهیه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «اینترفکس» روسیه به نقل از یک منبع نزدیک به تلاش‌های در حال انجام برای برگزاری مذاکرات صلح سوریه که قرار است 22 ژانویه جاری در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شود گزارش داد که قرار است در این مذاکرات، سندی برای تثبیت آتش بس در سراسر سوریه به امضا برسد.

این منبع گفته است: «در نشست آستانه، سازمان آتش بس، فراگیرتر خواهد شد».

به گفته این منبع، آتش بس در سوریه که از 30 دسامبر تا کنون اجرا می‌شود، با وجود برخی نقض‌ها، همچنان پابرجا است و سند نهایی نشست آستانه با مشارکت هیئت‌های روسیه، ترکیه و ایران، تنظیم خواهد شد.

آتش بس کنونی در سوریه با میانجی‌گری روسیه و ترکیه به دست آمده است.

گروه‌های مسلح مخالف حکومت سوریه که حدود 20 گروه هستند، پیشتر گفته بودند که مذاکرات تنها بر سر مسائل نظامی، یا به عبارت دیگر تثبیت آتش‌بس، متمرکز خواهد شد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم بر این مساله تاکید کرده و افزوده است توسعه و تثبیت آتش‌بس، هدف اصلی مذاکرات آستانه است.

محمد علوش از رهبران گروه «جیش الاسلام» ریاست هیئت اپوزیسیون را در مذاکرات آستانه بر عهده خواهد داشت. در مقابل بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل متحد، رئیس هیئت نمایندگی نظام سوریه را در مذاکرات خواهد بود.

با این حال، همچنان ابهام‌هایی درباره اهداف نظام از مشارکت در مذاکرات آستانه وجود دارد. روزنامه الوطن روز سه‌شنبه گزارش داد که دمشق برای بحث بر سر راه حل سیاسی و تحمیل سیطره نظام بر تمام سوریه، به آستانه می‌رود و نه بحث بر سر آتش‌بس».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید