عملیات موصل.. پل‌های دجله و مسجد بزرگ در کنترل نیروهای عراقی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دستگاه مبارزه با تروریسم عراق سه‌شنبه 17 ژانویه اعلام کرد که نیروهایش با کنترل کامل پل‌‎های موصل که بر روی رود دجله ساخته شده‌‌اند، پیشروی مهمی در جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش به دست آورده‌اند.

رود دجله، بخش شرقی موصل را از بخش غربی آن جدا می‌کند. نیروهای عراقی از چند ماه پیش عملیاتی برای آزاد سازی شهر موصل آغاز کرده‌اند که از تابستان 2014، در تصرف شبه‌نظامیان داعش قرار دارد. آن‌ها تا کنون موفق شده‌اند بیش از 90 درصد از شرق موصل را آزاد کنند.

نیروهای عراقی روز سه‌شنبه موفق شدند محله‌های الجزائر، النعمانیه، العطشانه و السویس را از تصرف داعش آزاد کرده و به منطقه باستانی موصل در بخش شرقی شهر برسند. آن‌ها همچنین محله‌های سنحاریب و الزراعه را آزاد کرده و مسجد بزرگ شهر را که پیشتر «مسجد صدام» نام داشت، به کنترل خود درآوردند.

آزاد سازی مسجد بزرگ موصل از تصرف داعش

در همین حال ارتش عراق در محور شمال موصل اعلام کرد که نیروهایش پس از کنترل مرکز استراتژیک الکندی، به سمت محله العربی در حال پیشروی هستند.

پیش از این صباح النعمان سخنگوی دستگاه مبارزه با تروریسم عراق به تلویزیون رسمی این کشور گفته بود که بیش از 60 محله از مجموع حدود 80 محله شرق موصل، به کنترل نیروهای عراقی در آمده است. عملیات آزاد سازی موصل 17 اکتبر گذشته آغاز شد.

در همین حال حیدر العبادی نخست وزیر عراق سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور «تحرک» خود را به سمت غرب موصل آغاز کرده‌اند. این بخش همچنان در تصرف کامل شبه‌نظامیان داعش قرار دارد.

نیروهای عراقی در موصل

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید