روسیه به طور مشروط از همه گروه‌های مسلح سوریه خواست به نشست آستانه بپیوندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر امور خارجه روسیه از همه گروه های مسلح مخالف بشار اسد به شرط آنکه با داعش یا جبهه النصره در ارتباط نباشد، دعوت کرد در گفت‌وگوهای صلح که در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار می‌شود شرکت کنند.

سرگئی لاوروف اعلام کرد کشورش با حضور جیش الاسلام که به تازگی به آتش بس پیوسته مخالفتی ندارد.

لارورف گفت: نمایندگان هر یک از گروه‌های مسلح که در نشست آستانه حاضر شوند هیات مذاکره‌کننده گروه خود را تشکیل خواهند داد.

او ادامه داد: فهرست مشارکت‌کنندگان نشست آستانه به زودی مشخص خواهد شد لیکن همگان از جمله ایالات متحده آمریکا امکان شرکت در این گفت‌وگوها را دارند.

از سوی دیگر گروه احرار الشام اعلام کرد با حضور هیچ یک از گروه‌های مسلح در این نشست مخالفتی ندارند، لیکن خود نماینده‌ای به آستانه نخواهند فرستاد.

گروه‌های مسلح مخالف رژیم اسد که تعداد آنها به ۲۰ گروه می‌رسد، پیش از این تاکید کردند که هدف از نشست آستانه تنها باید درباره موضوعات نظامی و موضوع آتش‌بس باشد؛ موضوعی که لاوروف نیز بر آن تاکید کرده است.

محمد علوش از فرماندهان جیش الاسلام رهبری گروه‌های مخالف حاضر در نشست آستانه را بر عهده خواهد داشت. در طرف مقابل نیز بشار جعفری رئیس هیات مذاکره کننده رژیم اسد خواهد بود.

منابع آگاه از احتمال توافق بر سر آتش‌بس سراسری در سوریه خبر داده‌اند. این منابع گفته‌اند سند نهایی این مذاکرات با مشارکت روسیه، ایران و ترکیه تنظیم خواهد شد و از آمریکا نیز دعوت شده به عنوان ناظر در این نشست حاضر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید