دولت یمن: پیش‌نویس جدیدی از نقشه راه سازمان ملل برای پایان بحران، دریافت نکرده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به برخی گزارش‌های منتشره مبنی بر این‌که دولت قانونی یمن، پیش‌نویس اصلاح شده‌ای از نقشه راه سازمان ملل متحد برای پایان دادن به بحران این کشور دریافت کرده تغییر نکردن اختیارات عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری در راس آن قرار دارد، فیاض النعمان جانشین مدیرکل وزارت امور خارجه یمن شامگاه سه‌شنبه 17 ژانویه این خبر را تکذیب کرد.

النعمان گفت که با ولد الشیخ احمد نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن، بر سر چگونگی فعال سازی کمیته تماس و آتش‌بس، بحث شد.
پیش از این برخی از منابع رسانه‌ای گفته بودند اسماعیل ولد الشیخ احمد، پیش‌نویس اصلاح شده‌ای از نقشه راه سازمان ملل متحد به دولت

یمن ارائه داده که برجسته‌ترین بندهای آن، عبارتند از:

- ایجاد نکردن هرگونه تغییر در اختیارات عبد ربه منصور هادی به عنوان رئیس جمهوری منتخب.

- پایان دادن به کودتا، عقب‌نشینی شبه‌نظامیان از مناطقی که تصرف کرده‌اند و تحویل دادن اسلحه آن‌ها به دولت پیش از آغاز روند سیاسی.
- تعیین معاون رئیس جمهوری و تشکیل دولت وحدت ملی پس از امضای توافق‌نامه فراگیر.

- کمیته چهارجانبه صلح، پایبندی دولت قانونی به تعهداتش را تضمین می‌کند در حالی که عمان پایبندی شورشیان را تضمین می‌کند.

شایان ذکر است که فرستاده سازمان ملل متحد سه‌شنبه اعلام کرده بود که با رئیس جمهوری یمن و دولتش، مساله زمینه‌سازی‌ها برای آتش‌بس، حضور کمیته صلح در اردن و پس از آن در ظهران در جنوب سعودی را برای برگزار یک دوره آموزشی، به بحث گذاشته بود. او خاطرنشان کرد که دولت یمن، پشتیبانی کامل خود را از این اقدام‌ها اعلام کرد. او افزود که بر سر فعال سازی مذاکرات سیاسی در هفته‌های آینده بحث شد که دولت یمن در این باره نظر مثبت خود را اعلام کرد.

اسماعیل ولد الشیخ احمد پس از دیدار با منصور هادی و دیگر سران دولت، عدن را ترک کرد.

پس از آن اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن در توییتر نوشت که با عبدربه منصور هادی بر سر پایه‌های اصلی آتش‌بس در یمن گفت‌گو کرد.

او همچنین افزود که از منصور هادی خواست با پیشنهاد سازمان ملل متحد برای آینده یمن، تعاملی سریع و سازنده داشته باشد.

او خاطرنشان کرد که توافق صلح که شامل طرحی امنیتی و تشکیل دولت فراگیر می‌شود، تنها راه پایان دادن به جنگ است.

نماینده سازمان ملل متحد از همه طرف‌ها خواست به توقف اقدام‌های ستزه جوایانه و اتخاذ تدابیر فوری برای جلوگیری از بحرانی‌تر شدن اقتصاد، پایبند باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید