اقلیم کردستان با درخواست ایران برای بستن کنسولگری سعودی در اربیل مخالفت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حکومت اقلیم کردستان عراق با درخواست یکی از فرماندهان سپاه پاسداران ایران برای بستن کنسولگری پادشاهی عربی سعودی در این اقلیم مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس» حکومت اقلیم روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، افتتاح کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌های کشورهای مختلف از جمله پادشاهی سعودی در اربیل در چارچوب قوانین محلی اقلیم و بر اساس قانون عراق اتخاذ می‌شود و هیچ کس حق ندارد در امور داخلی این اقلیم دخالت کند.

در بیانیه حکومت اقلیم کردستان عراق آمده است، اظهاراتی مانند اظهارات یکی از فرماندهان سپاه پاسداران ایران در باره امور داخلی کردستان برای نخستین بار نیست که ابراز می‌شود. کردستان عراق این اظهارات را دخالتی آشکار و غیر قابل توجیه در امور داخلی حکومت اقلیم تلقی کرده و به شدت با آن مخالف است.

این بیانیه تاکید کرده که حکومت اقلیم کردستان همیشه به اصل حسن همجواری، عدم مداخله در امور کشورها و برقراری روابط با همسایگان و دیگر کشورهای جهان متعهد بوده است.

حکومت اقلیم در پایان بیانیه ابراز امیدواری کرده که ایران در آینده در امور داخلی کردستان مداخله نکند و از چنین اظهاراتی غیر مسئولانه و غیر قابل قبول از سوی برخی مقامات یا فرماندهان سپاه جلوگیری کند.

گفتنی است که عبدالمنعم عبدالرحمن، سرکنسول پادشاهی سعودی روز گذشته به منظور افتتاح کنسولگری این کشور در کردستان عراق و تعیین اولین سرکنسول ریاض در اقلیم، وارد اربیل شد.

منابع کردستان عراق می‌گویند که افتتاح کنسولگری سعودی در اربیل با موافقت «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق و «نچیروان بارزانی» نخست وزیر، صورت گرفته است.

پیشتر سرکنسول پادشاهی عربی سعودی طی اظهاراتی گفته بود که ریاض در راستای افزایش تبادل تجاری با دولت اقلیم کردستان عمل می‌کند و به هیچ‌وجه نسبت به این امر در اقلیم بی‌تفاوت نخواهد بود.

در همین راستا «ثامر سبهان» سفیر سابق سعودی در بغداد به این منظور، روز دوم فوریه سال جاری به کردستان عراق سفر کرد و با مسئولان این اقلیم دیدار و گفت‌وگو به عمل آورد.

گفتنی است پیش از این نیز سرلشکر صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوای ایران طی اظهاراتی تهدیدآمیز در خصوص تحولات اقلیم کردستان عراق گفته بود: «از این‌که بارزانی‌ها اجازه می‌دهند در شمال عراق کنسولگری سعودی‌ها به طرف‌های ضد ایرانی سلاح بدهد، هشدار می‌دهیم. بارزانی باید بداند که حفظ اربیل را مدیون جمهوری اسلامی ایران است. کردهای عراق آریایی هستند و ریشه آنها آریایی است. به ایران علاقه دارند، اما بدانند اگر وارد این بازی سیاسی شوند، معلوم نیست که دیگر ایران کمکشان کند. نگران هستیم که اقلیم کردستان یک واگرایی را نسبت به دولت مرکزی عراق پیدا کند و ما آن را نمی‌پسندیم».

اظهارات صفوی با واکنش دولت اقلیم کردستان عراق مواجه شد و حکومت اقلیم طی بیانیه‌ای اعلام داشت: «یکی از اصول اقلیم کردستان عراق ایجاد روابط با کشورهای همسایه از جمله جمهوری اسلامی ایران و همچنین تقویت این روابط است. ما متعهد هستیم که عامل ثبات و امنیت در منطقه باشیم و در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نکنیم. این یکی از اصول سیاست خارجی اقلیم است که همواره در روابط خود آن را در مد نظر قرار ‌می‌دهیم».

بیانیه اما در عین حال تاکید که کردستان عراق به هیچ کشوری اجازه مداخله در امور داخلی خود را نمی‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید