آغاز کنفرانس صلح خاورمیانه در پاریس با مشارکت 70 کشور و پنج سازمان بین المللی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کنفرانس بین المللی پاریس روز یکشنبه 15 ژانویه 2017 به منظور از سرگیری مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین‌ها آغاز بکار کرد.

این کنفرانس که با هدف حل مهمترین و طولانی ترین بحران خاورمیانه و همچنین فرآیند صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطین‌ها برگزار می شود، با میزبانی فرانسه و با مشارکت 70 کشور و 5 نهاد بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و اتحادیه کشورهای عربی، فعالیت خود را آغاز کرد. در این نشست بین المللی اما طرف اصلی دعوی یعنی اسرائیل حضور ندارد. نتنیاهو نخست وزیر اسرائیل این کنفرانس را «نیرنگی فلسطینی» با ابزار و ابتکار فرانسه توصیف کرده است.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه گفته بود که این کنفرانس فرصتی تازه برای ادامه روند صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی هاست.

وی تاکید کرد که این نشست باید فرصت تازه ای را برای صلح در منطقه فراهم کند.

از سوی دیگر محمود عباس رئیس حکومت خود گردان فلسطین نیز روز گذشته در جریان افتتاح سفارت فلسطین در واتیکان در باره کنفرانس پاریس گفت که این تنها فرصت باقی مانده برای صلح میان اسرائیل و فلسطین است.

وی هشدار داد که چنانچه اسرائیل با تشکیل دولت مستقل فلسطین مخالفت کند کند فلسطینی ها نیز در موضوع اعتراف به دولت اسرائیل تجدید نظر خواهند کرد.

در پیشنویس بیانیه پایانی کنفرانس پاریس که روزنامه فلسطینی "الایام" نسخه آن را پیشتر منتشر کرده است، تاکید شده که کشورها و سازمان‌های شرکت کننده با هر گونه تغییرات در مرزهای تعیین شده از سوی سازمان ملل متحد از جمله شهر بیت المقدس، اعتراف نخواهند کرد.

در پیشنویس بیانیه پایانی کنفرانس پاریس آمده است که کشورها و سازمانهای شرکت کننده در این کنفرانس تنها به مواردی از تغییرات در مرزهای اسرائیل و فلسطین اعتراف می کند که دو طرف در مذاکرات با آن تغییرات موافقت کرده‌اند.

در این بیانیه همچنین بر ضرورت تعهد طرفین به اصل اصل راه حل تشکیل دو دولت در کنار هم وتعهد طرفین به تامین نیازهای امنیتی یکدیگر تاکید شده است

پیشنویس بیانیه بر ضرورت تامین امنیت اسرائیل و نیز حق مردم فلسطین برای تشکیل کشور مستقل پایان دادن به اشغال سرزمین آنها تاکید می کند.

بیانیه پایانی همچنین از طرفین خواسته است که از برداشتن گامهای یکجانبه و پیش داوری قبل از نتایج مذاکرات خوداری کنند و به حل و فصل همه مسائل نهایی صلح بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل متحد پایبند باشند.

طبق این گزارش بیانیه پایانی کنفرانس بر ضرورت رعایت حقوق بشر از سوی دو طرف و همکاری اقتصادی و سیاسی میان دو کشور در مرحله پس از صلح نیز تاکید کرده است.

در همین حال تشکیلات خودگردان فلسطین از میزبان این کنفرانس خواسته است که مکانیزم پیگیری مذاکرات و جدول زمانی مشخص را برای رسیدن به توافق و اجرای آن مشخص کند. قرار است محمود عباس رئيس حکومت خودگردان فلسطین در دیدار دو هفته آینده خود با اولاند این مسائل را بیشتر بررسی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید