اعلام حمایت مخالفان اسد از مذاکرات آستانه برای صلح در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هیئت عالی مذاکرات وابسته به مخالفان سوری روز یکشنبه 15 ژانویه 2017 حمایت خود را از مذاکرات صلح سوریه که قرار است در 23 ژانویه در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شود، اعلام کرد.

این کنفراس که با تلاش جامعه بین المللی و به ابتکار روسیه و ترکیه برگزار می شود به عنوان تلاشی برای زمینه سازی به منظور ادامه گفتگوهای ژنو است.

هیئت عالی مخالفان سوری در بیانیه‌ای در باره نشست قریب الوقوع آستانه اعلام کرد که این هیئت با پوشش های سیاسی خود از این کنفرانس حمایت کرده و امیدوار است که این نشست به نهادینه کردن آتش بس و پروسه صلح در سوریه منجر شود.

هیئت عالی مخالفان سوری ضمن اعلام حمایت از تیم مذاکره کننده‌ مخالفان بر ادامه کمک های سیاسی و لوجستیگی اعضای این تیم تاکید کرد.

هیئت مخالفان سوری اظهار امیدواری کرد که نشست آستانه بتواند با اجرای بندهای 12، 13 و 14 قطعنامه 2254 شورای امنیت مصوب سال 2015 به ویژه آنچه که در مورد پایان محاصره تمامی شهرها و مناطق محاصره شده و وارد کردن کمک‌ها و آزادی بازداشت شدگان است، به اعتمادسازی بپردازد تا زمینه را برای دوره جدید مذاکرات سیاسی ژنو كه قرار است در ماه فوریه سال جاري برگزار شود،آماده کند.

قطعنامه 2254 در کنار مذاکرات میان مخالفان و نظام و اعلام آتش بس، قید کرده است که دولت انتقالی تشکیل و انتخابات برگزار شود.

این هیئت اعلام کرد، تا زمانی که مذاکرات ژنو بر اساس بیانیه ژنو سال 2012 و قطعنامه‌های بین‌المللی ذی ربط باشد، این هیئت متمایل است مذاکرات حل و فصل سیاسی در ژنو بدون هیچ پیش شرطی از سرگرفته شود.

در آنکارا، پایتخت ترکیه نیز نشست‌هایی برای گروه‌های مخالف مسلح سوری برای انتخاب نمایندگانی از آنها جهت شرکت در نشست آستانه در بیست و سوم ماه میلادی جاری برگزاری شد.

در همین حال تیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا اعلام کرد که ترکیه و روسیه از آمریکا دعوت کردند که در کنفرانس آستانه شرکت کند

پیشتر چاووش احسان اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفته بود که کشورش با روسیه از ایالات متحده برای مشارکت در کنفرانس آستانه دعوت به عمل آوردند.

از سوی دیگر مخالفان مسلح سوری خواستار پایبندی نیروهای اسد و شبه نظامیان همپیمان او به آتش بس شدند.

آتش بس در سوریه پس از بحران حلب در تاریخ 30 دیسمبر از سوی روسیه و ترکیه و با موافقت مخالفان اعلام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید