بازرسان بین‌المللی: بشار اسد و برادرش در حمله‌های شیمیایی سوریه دست دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش رویترز، بازرسان بین المللی برای اولین بار اعلام کردند که بشار اسد، رییس جمهوری سوریه و برادرش ماهر مظنون به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جریان درگیری‌های سوریه هستند.

در تحقیقاتی که پیشتر سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی انجام داده بودند فقط به واحد‌های نظامی اشاره شده بود و نام هیچ فرمانده و یا مقام مسئول سوریه ذکر نشده بود.

اکنون بازرسان لیستی از افراد مسئول در حمله های شیمیایی با بمب‌های کلرین در سال‌های ۲۰۱۴-۱۵ منتشر کرده اند که نام بشار و برادر جوانترش ماهر و عده‌ای دیگر از مقامات بلندپایه سوریه در آن ذکر شده است. براساس منابع نزدیک به این تحقیق، دستور استفاده از سلاح‌های شیمیایی از سوی مقامات بلندپایه سوریه صادر شده است.

یک مقام بلندپایه سوریه در واکنش به انتشار گزارش رویترز گفت استفاده از سلاح‌های شیمیایی از سوی نیروهای دولتی «بی‌پایه و اساس» است. دولت سوریه هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی در طول جنگ ۶ ساله سوریه را نفی می‌کند و آن را به مخالفان و داعش نسبت می دهد.

رویترز اعلام کرد که این لیست را در مشاهده کرده، اما آن را منتشر نکرده است. این لیست براساس شواهد بدست آمده از سوی سازمان ملل متحد و سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی و منابع اطلاعاتی غربی و منطقه‌ای تهیه شده است.

قوانین بین المللی استفاده از سلاح‌های شیمیایی را ممنوع کرده و آن را مترادف با جنایت جنگی می داند. اگرچه گزارش تیم تحقیقاتی سازمان ملل و سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی قدرت اجرایی ندارد، اما در صورت بردن نام اشخاص می تواند منجر به محاکمه این افراد شود. کار رسیدگی به جرایم جنایت جنگی بر عهده «دادگاه بین‌المللی کیفری» است، و اگرچه سوریه عضو این دادگاه نیست، ولی شورای امنیت می تواند پرونده جنایت جنگی را به این دادگاه ارجاع کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید