فهرست مشارکت‌کنندگان نشست آستانه در باره بحران سوریه کماکان در هاله‌ای از ابهام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پیش از آغاز گفتگوهای صلح سوریه در آستانه، روسیه از احتمال مذاکرات مستقیم طرف‌های درگیر در سوریه خبر داد.

در حالیکه تنها 10 روز به آغاز گفتگوهای صلح سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان مانده است، منابع روسی از مسکو خبر داده‌اند احتمال دارد اطرف نزاع سوریه، در آستانه مستقیما با یکدیگر مذاکره کنند. با اینحال تا کنون اطلاعاتی درباره هویت مذاکره‌کنندگان مشخص نشده است.

گروه‌های مخالف بشار اسد که توافق آتش‌بس را 30 دسامبر در آنکارا امضا کردند، در پی نقض مکرر آتش‌بس از سوی ارتش سوریه، اعلام کرده‌اند اگر نقص آتش‌بس متوقف نشود، آنها این توافق را پایان یافته تلقی کرده و در مذاکرات آستانه شرکت نخواهند کرد.

در همین راستا، العربیة به نقل از منابع آگاه در مسکو، از تصمیم وزارت امور خارجه روسیه برای دعوت از افراد نزدیک به مسکو برای نشست آستانه خبر داده‌اند. استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در موضوع سوریه نیز اعلام کرد تا کنون از او برای شرکت در این نشست دعوت نشده است، با اینحال حمایت خود را از این گفتگوها براساس توافق ژنو اعلام کرد.

علیرغم اینکه چیزی به آغاز نشست آستانه نمانده است، هنوز افراد شرکت‌کننده در آن مشخص نشده‌اند و برنامه کاری نشست به توافق‌های امنیتی و برخی اصول برای راه‌حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه محدود باشد. تنها نکته‌ای که همگان درباره این نشست می‌دانند، این است تاریخ آغاز گفتگوهای آستانه 23 ژانویه است.

علاوه بر اینکه تا کنون افراد شرکت‌کننده مشخص نشده‌اند، برگزارکنندگان و حامیان رسمی این نشست، تا کنون برای هیچ کسی از طرف‌های درگیر در سوریه دعوتی نفرستاده و حتی سازمان ملل را در جریان برنامه‌های این نشست قرار نداده‌اند.

در همین زمینه استفان دی میستورا گفت: روشن است که علیرغم تاکید مسکو بر آمادگی کامل همه موضوعات مربوط به نشست آستانه و اینکه ولادمیر پوتین به شکل مستمر در حال هماهنگی موضوع با رئیس جمهور قزاقستان است، این نشست هنوز در مراحل اولیه قرار دارد.

خبرنگار العربیة در موسکو از یک منبع روسی نقل کرده که وزرات امور خارجه روسیه قصد دارد برخی شخصیت‌های مخالف اسد را در تاریخ 26 و 27 ژانویه در مسکو گردهم آورد تا پس از نشست آستانه و پیش از نشست ژنو بحث و گفتگو کنند. نشست ژنو در فوریه برگزار خواهد شد.

منابع آگاه نام 6 نفر را به عنوان شرکت‌کنندگان احتمالی این نشست اعلام کرده‌اند. هیچ‌کدام از این 6 نفر از شخصیت‌های ائتلاف ملی مخالفان و همچنین گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد نیستند. شخصیت‌های نزدیک به موسکو مانند رندا قسیس، قدری جمیل، لؤي الحسين، صالح مسلم (رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردها) از جمله این افراد هستند. ترکیه به دعوت از صالح مسلم در نشست گفتگوهای صلح سوریه اعتراض کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید