موشک‌باران فرودگاهی نظامی در نزدیکی دمشق... سوریه اسرائیل را متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تلویزیون رسمی سوریه روز جمعه 13 ژانویه اعلام کرد، به نقل از ارتش سوریه اعلام کرد که چندین موشک از منطقه نزدیک به دریاچه «طبریه» در شمال اسرائیل نیمه شب گذشته شلیک شد که به مجتمع فرودگاه نظامی «المزه» اصابت کرد. در این مجتمع تاسیسات بزرگ وابسته به نیروهای گارد ریاست جمهوری قرار دارد.

مقامات دمشق ضمن هشدار به تل آویو نسبت به پیامدهای این حمله موشکی، وعده دادند که به اسرائیل در وقت مناسبی پاسخ خواهند داد.

اسرائیل اما هنوز به طور رسمی مسئولیت این حمله موشکی را به عهده نگرفته است.

به گفته فعالان سوری شمار زیادی از فرماندهان عالی رتبه ارتش سوریه در این حملات موشکی کشته شدند.

این دومین حمله موشکی اسرائیل به فرودگاه نظامی «المزه » طی یک ماه گذشته است. فرودگاه المزه در آواخر ماه دیسامبر سال 2016 یعنی کمتر از یک ماه پیش نیز بوسیله موشک های زمین به زمین اسرائیل موشک باران شد. ارتش اسرائیل در حمله موشکی ماه دیسامبر اعلام کرد، موشک باران فرودگاه نظامی المزه پاسخ اسرائیل به پرتاب چند موشک به داخل اسرائیل از منطقه جولان سوریه است.

شاهدان عینی در حومه دمشق می گویند بامداد امروز جمعه صدای انفجارهای مهیبی در پایتخت شنیده شد و ساکنان مناطق حومه جنوب غرب دمشق دود غلیظی را در آسمان مشاهده کردند . برخی تصاویر که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است نیز آتش سوزی در بخشی از مجتمع فرودگاه نظامی المزه را نشان می دهد.

تلویزیون رسمی سوریه نیز پیش از این اعلام کرد که انفجارهای بزرگی در مجتمع فرودگاه نظامی «المزه » در نزدیکی دمشق به وقوع پیوسته و آمبولانس ها نیز به منطقه اعزام شدند.

ارتش سوریه از این پایگاه هوایی برای حمله موشکی به مناطق تحت کنترل مخالفان اسد در حومه دمشق استفاده می کرد.

گفتنی است که در ماه نوامبر گذشه ارتش سوریه اعلام کرد که جنگنده های اسرائیلی پس از نقض حریم هوایی لبنان از آسمان لبنان دو موشک به منطقه ای در غرب دمشق در نزدیکی بزرگراه دمشق-بیروت شلیک کردند.

برخی منابع دیپلماتیک مدعی شدند که اسرائیل طی سال های گذشته سیستم های موشکی پیشرفته از جمله موشک‌های روسی ضد هوایی هستند را هدف قرار داد و همچنین پایگاه تیپ چهارم زره پوش را در کوه«القاسیون» در پایتخت مورد حمله قرار داد.

در حمله هوایی به سوریه در ماه دسامبر 2015 «سمیر القنطار»یکی از فرماندهان برجسته حزب الله لبنان به قتل رسید و اسرائیل از این اتفاق استقبال کرد اما مسئولیت آن را به عهده نگرفت.

از سوی دیگر، در انفجار یک عامل انتحاری در منطقه «کفر سوسه» 10 تن از نیروهای اسد و غیر نظامیان کشته و 17 نفر نیز زخمی شدند. تلویزیون رسمی سوریه اعلام کرد که این انفجار توسط یک عامل انتحاری که جلیقه انفجاری به خود بسته بود صورت گرفت.

طبق این گزارش دو عامل انتحاری که جلیقه انفجاری به خود بسته بودند و تحت تعقیب دستگاه امنیتی بودند خود را در کفر سوسیه منفجر کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید