افزایش قیمت نفت بعد از کاهش تولید سعودی و افزایش واردات چین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قیمت نفت خام روز جمعه و در پی انتشار گزارش کاهش تولید نفت پادشاهی سعودی افزایش یافت، و چشم انداز فروکش کردن اشباع بازار نفت را نوید داد.

قیمت نفت در بازار نیویورک برای تحویل در ماه فوریه با ۰.۰۵ درصد افزایش به ۵۳.۰۹ دلار رسید، و نفت برنت تحویل مارس هم با ۰.۰۲ درصد افزایش به ۵۶.۰۱ دلار معامله شد.

در پی توافق کشورهای عضو اوپک و ۱۱ کشور غیر اوپک برای کاهش تولید نفت در اواخر سال گذشته، قیمت نفت نوسانات زیادی داشته است. کشورهای تولید کننده نفت تصمیم به کاهش تولید به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز گرفته اند. اما تردیدها نسبت به تعهد این کشورها در کاستن از تولید جلوی افزایش قیمت را گرفته است.

به گزارش سایت مارکت واچ، پادشاهی سعودی، بزرگترین تولیدکننده عضو اوپک، روز پنجشنبه اعلام کرد تولید نفت خود را به زیر ۱۰ میلیون بشکه در روز رسانده است. این کاهش بیشتر از سهمیه ۴۸۶ هزار بشکه‌ای سعودی می باشد.

این کشور همچنین به مشتریان خود در آسیا اطلاع داده که عرضه نفت در ماه فوریه کاهش خواهد یافت.

کارشناسان بازار نفت به نقل از الکساندر نواک، وزیر نفت روسیه هم اعلام کردند که این کشور در ماه ژانویه تولید نفت خود را کاهش داده است.

آمارهای منتشر شده نشان می دهد که واردات نفت چین در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال قبل از آن ۱۴ درصد افزایش یافته، و این دلیل دیگری برای افزایش قیمت نفت بوده است.

چین یکی از مشتریان اصلی نفت خام در بازار جهانی است. پیش بینی می شود که تقاضای چین برای نفت خام در سال ۲۰۱۷ نیز شاهد یک رشد دورقمی باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید