نیروهای عراقی با محاصره دانشگاه موصل برای یورش به آن آماده می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دستگاه مبارزه با تروریسم عراق پنجشنبه ۱۲ ژانویه اعلام کرد که نیروهای مشترک، دانشگاه موصل را محاصره کرده و خود را برای حمله به آن آماده می‌کنند.

به گزارش العربیه، محاصره دانشگاه موصل پس از آن حاصل شد که نیروهای عراقی طی روزهای اخیر، محله‌های الحدباء، الصدیق، البلدیات و المثنا را در شمال موصل به کنترل خود در آورند.

عملیات نیروهای عراقی در موصل با هدف آزاد سازی این شهر از تصرف گروه دولت اسلامی موسوم به داعش صورت می‌گیرد. مرحله دوم عملیات آزاد سازی موصل با پشیتبانی ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا، از حدود دو هفته پیش آغاز شد و طی آن نیروهای عراقی با پیشروی سریع در شرق شهر، محله‌های بیشتری از این بخش را آزاد کردند.

در جنوب شرق موصل نیز نیروهای عراقی، شماری از محله‌ها از جمله الضباط و المالیه را از تصرف داعش آزاد کرده و هم اکنون شبه نظامیان را در محله‌های الفیصلیه، الصدریه و النصر محاصره می‌کنند.

در صورتی که نیروهای پلیس فدرال بتوانند محله‌های یارمجه و السومر در جنوب شرق موصل را به کنترل خود در آورند و نیروهای عراقی هم محله‌های محاصره شده را آزاد کنند، شرق موصل از حصور شبه نظامیان داعش پاکسازی خواهد شد و بدین ترتیب نیروهای عراقی باید خود را برای عبور به بخش غرب شهر آماده کنند.

پیش از این دستگاه مبارزه با تروریسم عراق اعلام کرده بود که نیروهای عراقی، ۸۰ تا ۸۵ درصد شرق موصل را از تصرف داعش آزاد کرده‌اند.

معن السعدی فرمانده گروهان دوم نیروهای ویژه عراق گفت که شبه نظامیان داعش تلاش کردند با حمله‌ای ناگهانی، محله‌های الضباط و المالیه را از نیروهای عراقی باز پس بگیرنند.

او افزود که نیروهای عراقی هم اکنون به ساحل دجله رسیده‌اند و ورودی‌های سه پل را کنترل می‌کنند. این در حالی است که شبه نظامیان داعش در حال مستحکم کردن خطوط دفاعی خود در ساحل غربی موصل هستند.

از سویی طالب شغاتی فرمانده نیروهای مبارزه با تروریسم عراق با بیان اینکه تعیین مدت زمانی برای پایان عملیات موصل دشوار است، پیش بینی کرد که این عملیات حدود سه ماه طول بکشد.

سرهنگ بریت سیلویا که حدود ۱۷۰۰ مستشار نظامی آمریکایی را برای حمایت از نیروهای عراقی فرماندهی می‌کند گفت با وجود پیشروی‌های هفته‌های اخیر نیروهای عراقی، همچنان عملیات بزرگی در راه است که باید در غرب موصل انجام داد.

سیلویا افزود: «شبه نظامیان داعش خطوط دفاعی بزرگ‌تر در غرب موصل مستقر کرده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید