نماینده سازمان ملل به عدن می‌رود.. تاکید دولت یمن بر ضرورت پایان کودتا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

انتظار می‌رود که اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن، طی ۴۸ ساعت آینده برای دیدار و گفت‌و‌گو با عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری این کشور، به عدن برسد.

تازه‌ترین دور از تلاش‌های نماینده سازمان ملل متحد برای تحرک بخشیدن به روند سیاسی یمن پس از آن صورت می‌گیرد که کودتاگران حوثی، از معرفی نمایندگان خود در کمیته هماهنگی و آتش بس خودداری کردند. این در حالی است که آماده سازی‌ها برای برگزاری نشست این کمیته در عمان پایتخت اردن در جریان است.

دو تازه از تلاش‌های ولد الشیخ احمد با آغاز عملیات نیزه طلایی برای باز پس گیری کنترل سواحل غربی یمن توسط دولت قانونی، همزمان شده است.

از سویی عبدالملک المخلافی وزیر امور خارجه یمن، بر پایبندی دولتش به روند صلح و تلاش‌ها برای دست یابی به صلح با هدف توقف ریخته شدن خون یمنی‌ها، تاکید کرد و در عین حال افزود که ارتش ملی و مقاومت، بر شکست کودتاگران اصرار دارند.

در تحولات میدانی هم ارتش ملی یمن با پشتیبانی ائتلاف عربی به رهبری سعودی، به پیشروهای خود به سمت شهر ساحلی المخا واقع در استان تعز در غرب یمن، ادامه می‌دهد. پس از آنکه ارتش یمن موفق شد بلندی‌های استراتژیکی در منطقه العُمری را به کنترل خود در آورده و اسلحه پیشرفته‌ای را به دست آورد، این منطقه شاهد درگیری‌های شدیدی است. در همین حال ده‌ها تن از شورشیان از جمله ناظر کل حوثی‌ها کشته شده و شماری از افسران گارد سابق ریاست جمهوری هوادار علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن، دستگیر شدند.

این در حالی است که جنگنده‌های ائتلاف عربی، بر شدت حملات هوایی خود علیه مواضع و خودورهای شبه نظامیان کودتاگر در مدیریت ذوباب و المخا افزودند. این حملات باعث انهدام شمار زیادی از خودرو‌ها و سکوهای پرتاب موشک در شمال پاسگاه العُمری و مناطق لکدحه، الجدید و المقعر واقع در نوار ساحلی شده است.

در منطقه الجوف هم منابع می‌دانی گفتند درگیری‌های شدید میان شبه نظامیان کودتاگر از یک سو و نیروهای ارتش ملی و مقاومت مردمی در مدیریت المصلوب درگرفت. توپخانه ارتش ملی مواضع کودتاگران را در المصلوب و الغیل گلوله باران کرد. در همین حال امین العکیمی استاندار الجوف اعلام کرد که طی روزهای اخیر بیش از ۸۰ در صد از مساحت استان به کنترل ارتش و مقاومت در آمده و شبه نظامیان کودتاگر متحمل تلفات بزرگ تجهیزاتی و جهانی شدند.

در همین راستا بخش الموسم واقع در طول مرزهای سعودی و یمن، برای دومین روز پیاپی، شاهد حملات توپخانه‌ای نیروهای زمینی سعودی بود. در این حملات مجموعه‌های شبه نظامیان حوثی و صالح هدف قرار داده شد و شماری از آن‌ها کشته و زخمی شدند. اکثر مجموعه‌ها در اثر آتش باران توپخانه سعودی از منطقه عقب نشینی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید