گفتگوی ملک سلمان با میشل عون در ریاض

رییس جمهوری لبنان: برای رفع ابهام‌ها و تحکیم مودت به پادشاهی سعودی آمده‌ام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی و میشل عون، رییس جمهوری لبنان روز سه شنبه گفتگوهای خود پیرامون موضوع‌های مورد علاقه دو کشور و مسائل منطقه ای را در ریاض، پایتخت سعودی آغاز کردند.

عون شامگاه دوشنبه برای یک سفر رسمی وارد پادشاهی سعودی شد. این اولین سفر خارجی او بعد از انتخاب به ریاست جمهوری لبنان در ماه اکتبر گذشته است.

میشل عون دوشنبه شب در مصاحبه با کانال «الاخباریه السعودیه» گفت که جنگ‌های داخلی فقط از راه‌های سیاسی پایان می یابند. او افزود: «ما همه باید برای جنگ با تروریسم با هم همکاری کنیم، ما لازم است با پادشاهی سعودی و دیگر کشورها همکاری کنیم، زیرا تروریسم دیگر محدود به منطقه نیست و تمام جهان را در بر گرفته است». او همچنین گفت به پادشاهی سعودی آمده تا ابهام‌ها را رفع کند و دوستی با مردم سعودی را تحکیم بخشد.

او در مورد اوضاع لبنان گفت نباید از عدم توازن این کشور نگران بود، زیرا روز به روز ثبات لبنان بیشتر می شود. او به جمعیت آوارگان سوری در لبنان اشاره کرد و گفت که جمعیت لبنان بخاطر هجوم آوارگان سوری در ظرف مدت کوتاهی ۲ برابر شده است، و این فشار مادی زیادی به این کشور می‌آورد. عون ابراز امیدواری کرد که بحران سوریه از راه سیاسی و صلح‌آمیز پایان یابد و آوارگان به کشور خود بازگردند و سازندگی آن کشور آغاز شود.به گفته منابع نزدیک به ریاست جمهوری لبنان، هدف این سفر بازگرداندن روابط عادی بین دو کشور بعد از یک دوره فترت است.
عون را در این سفر وزرای خارجه، دارایی و دفاع و دیگر مقامات بلندپایه لبنان همراهی می کنند.

اهمیت این دیدار

سفر عون به پادشاهی سعودی از آن نظر اهمیت دارد که انتخاب او به ریاست جمهوری و سعد حریری به نخست وزیری لبنان به ۲ سال بحران سیاسی این کشور پایان داده است.

منابع نزدیک به ریاست جمهوری لبنان تاکید دارند که مهم‌ترین موضوع‌های مورد بحث در این سفر رفع تحریم سفر شهروندان سعودی به لبنان، برقراری روابط عادی بین دو کشور در زمینه های سیاسی و اقتصادی، ادامه کمک های مالی سعودی به ارتش لبنان و برقراری مجدد سرمایه گذاری در این کشور است.

به گفته آگاهان سفر عون به پادشاهی سعودی به عنوان اولین سفر خارجی او نشان از جایگاه سعودی در لبنان بعد از دوران اختلافات داخلی این کشور دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید