ناو آمریکایی به سوی شناورهای ایرانی شلیک هشداردهنده کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه اعلام کردند یکه رزمناو آمریکایی به سوی ۴ قایق‌ تندروی ایرانی در تنگه هرمز شلیک هشدار دهنده کرده است. این قایق‌ها با سرعت زیاد به این رزمناو نزدیک می شدند و به درخواست های مکرر آن برای کاستن از سرعت خود توجه نکرده بودند.

به گزارش رویترز، این حادثه در روز یکشنبه اتفاق افتاده است. دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا که روز ۲۰ ژانویه وارد کاخ سفید می شود، پیشتر گفته بود هر کشتی ایرانی که نیروی دریایی آمریکا را در خلیج تهدید کند «غرق خواهد شد».

سرگرد جف دیویس، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در باره این رویداد گفت: «این یک روش ناامن و غیرحرفه ای است، زیرا آنها با سرعت بالا و با سلاح‌های آماده شلیک و بدون توجه به هشدارها حرکت می کردند».

دیویس گفت تیراندازی هشداردهنده به سوی قایق‌های سپاه پاسداران ایران شلیک شده، و رزمناو آمریکایی «ماهان» چند بار سعی کرده تا با پیام‌های رادیویی با این قایق‌ها تماس بگیرد و از آنها خواسته تا سرعت خود را کم کنند، که موفقیت آمیز نبوده است.

مقامات وزارت دفاع، که نخواستند نامشان فاش شود، به رویترز گفتند که این قایق‌ها به ۸۰۰ متری رزمناو آمریکایی رسیده بودند که به آنها شلیک هشداردهنده شده است. این رزمناو هنگام این رویداد مشغول اسکورت ۲ ناو آمریکایی دیگر بوده است.

این رزمناو اقدام به پرتاب منور نیز کرده و یک هلی‌کوپتر آمریکایی نیز قبل از شلیک هشداردهنده از شناورهای دودزا استفاده کرده است.
سپاه پاسداران ایران و اعضای تیم انتقالی ترامپ در باره این رویداد اظهار نظری نکرده اند.

کاخ سفید اعلام کرد که کشتی های ایرانی به شیوه‌ای غیرقابل قبول رفتار می کنند که باعث افزایش تنش و خطر رویارویی می شوند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری در روز دوشنبه گفت: «در این لحظه دولت آمریکا نمی داند هدف از این اقدام کشتی های ایرانی چه بوده است، اما این رفتارها قابل قبول نیستند زیرا رزمناو ماهان در آبهای بین المللی حرکت می کرده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید