جنگ موصل.. نیروهای عراقی برای اولین بار به رود دجله رسیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه گزارش داد که نیروهای عراقی در شرق موصل، روز یکشنبه به ساحل رود دجله رسیدند. یک نقشه جدید از درگیری های جاری در موصل نشان می دهد که نیروهای عراقی به ساحل رود دجله در نزدیکی پل چهارم رسیدند. طی پیشروی نیروهای عراقی در ساعات گذشته، مناطق «الفرقان و المزارع» در ساحل رود دجله، منطقه «الرفاق» در شمال شرق موصل، و همچنین بخش هایی از منطقه «یارمجه شرقی» در جنوب شرق این شهر آزاد شدند.

یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که نیروهای مشترک این کشور به ساحل رود دجله که از مرکز موصل می گذرد رسیدند و پل چهارم این شهر را از ساحل چپ، به کنترل خود درآوردند. از زمان آغاز عملیات آزاد سازی شهر موصل از دست گروه داعش، این برای نخستین بار است که نیروهای عراقی، به رود دجله می رسند.

صباح النعمان سخنگوی نیروهای نخبه عراق، رسیدن نیروهای مبارزه با تروریسم به سمت شرقی رود دجله و پل چهارم را تایید کرد. همچنین سرلشکر عبدالامیر یارالله تاکید کرد که نیروهای عراقی منطقه شرق پل چهارم را به کنترل خود درآوردند.

این پیشرفت میدانی، 3 ماه پس از آغاز عملیات بازپس گیری موصل، آخرین موضع بزرگ گروه داعش در عراق اتفاق می افتد. نیروهای عراقی در جریان این پیشروی، مناطق زیادی را در بخش شرقی موصل آزاد کردند.

این در حالی است که بخش غربی که مساحتی کوچکتر را در مقایسه با بخش شرقی دارد، جمعیت زیادی را درون خود دارد و کاملا در دست گروه داعش است.

از سوی دیگر، دیده بان حقوق بشر عراق، روز یکشنبه اعلام کرد که هزاران نفر از مردم استان الانبار، با شرایط سختی روبرو هستند. این سازمان گفته که در حدود 30 هزار غیر نظامی شهرهای (عانه، راوه و القائم) در غرب الانبار که از سال 2014 تاکنون در دست داعش است، زندگی می کنند.

بر اساس این گزارش، مردم این مناطق، از کمبود غذا، دارو و لوازم بهداشتی رنج می برند، همچنین آنها با اعدام های روزانه و بمباران های بی رویه علیه مناطق مسکونی و بازارها، روبرو هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید