بشار اسد: در کنفرانس آستانه آماده گفت‌وگو درباره همه چیز هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام گروه‌های مخالف سوری مبنی بر تعلیق مشارکت در کنفرانس آستانه، بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه گفته که در این مذاکرات آماده گفت‌وگو درباره همه چیز است.

اما اسد که با شماری از رسانه‌های فرانسوی گفت‌وگو می‌کرد، افزود:« طرف مقابل که در مذاکرات شرکت می‌کند، کیست؟ آیا مخالفان واقعی که دارای پایگاه مردمی هستند، خواهند بود؟»

وی گفت که «آتش‌بس اعلام شده در سوریه که با حمایت ترکیه و روسیه برقرار شد، پیش از آغاز مذاکرات، نقض شد و نقش ارتش این است که منطقه‌ای در نزدیکی دمشق که در دست مخالفان است و در آن منبع اصلی آب پایتخت است را بازپس گیرد.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت سوریه آماده گفت‌وگو درباره سرنوشت اسد است گفت:«بله.. اما پست من به قانون بستگی دارد و قانون کاملا درباره مکانیزم آمدن و رفتن رئیس‌جمهوری واضح است. بنابراین اگر آنها خواهان بررسی این موضوع هستند باید قانون را بررسی کنند.»

درباره نقض آتش‌بس در منطقه «وادی بردی» در حومه دمشق که باعث تعلیق مشارکت مخالفان شد، اسد گفت:« تروریست‌ها منبع اصلی آب دمشق را در دست دارند و وظیفه ارتش بازپس‌گیری این منطقه است.»

اسد پس از بیش از پنج سال خونریزی در سوریه که در اثر آن صدها هزار نفر جان خود را از دست دادند، کنترل حلب را، یک پیروزی سرنوشت‌ساز برای رژیم خود قلمداد کرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره جنایت‌های صورت گرفته توسط رژیمش گفت:« جنگ تمیز یا جنگ خوب وجود ندارد». اسد اعتراف کرد که «جنایت‌هایی صورت گرفته است اما از سوی همه طرف‌های درگیر» بود.

رئیس‌جمهوری رژیم سوریه درباره بمباران شدید و بی‌رحمانه حلب که صدها قربانی بر جای گذاشت گفت:« این بهایی است که گاهی لازم است پرداخت شود»، وی افزود:« در طول تاریخ هیچگاه چیزی درباره جنگ خوب را نشیده‌ام».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید