ده‌ها هزار نفر از بریتانیایی‌ها درخواست گذرنامه ایرلندی کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس آمار رسمی دولت ایرلند، تعداد بریتانیایی‌هایی که در سال 2016 و پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا درخواست گذرنامه‌ ایرلندی کرده‌اند نسبت به سال قبل 42 درصد افزایش یافته است.

به گزارش گاردین آماری که وزارت امور خارجه ایرلند منتشر کرده نشان می‌دهد تعداد درخواست‌ها در ماه ژوئن نسبت به سال قبل 9 درصد افزایش داشته است، لیکن نمودارهای آمار 106 درصد افزایش را در ماه نوامبر ثبت کرده‌اند. اداره گذرنامه لندن و ادینبرو 6443 درخواست گذرنامه ایرلندی دریافت کرده‌اند.

با توجه به اینکه مجموع درخواست‌ها برای گذرنامه ایرلندی در سال 2016 از مرز 56 هزار درخواست گذشته است، سفارت ایرلند در لندن ناچار به افزایش کارمندان خود شده است. چارلز فلانگان، وزیر امور خارجه ایرلند، سال 2016 را سالی پر کار برای اداره گذرنامه توصیف کرد و پیش‌بینی کرد در سال‌های آینده نیز این روند ادامه یابد.

برای بسیاری از افراد، دریافت گذرنامه ایرلند کار دشواری نیست. هر کسی که یکی از والدین او در هنگام تولدش، از شهروندان ایرلند بوده‌اند و یا پدربزرگ و یا مادر بزرگش در ایرلند به دنیا آمده و شهروند این کشور بوده باشند، حتی اگر پدر و مادر درخواست‌کننده متولد ایرلند نباشند، می‌تواند درخواست گذرنامه ایرلندی بدهد.

درخواست گذرنامه ایرلند شمالی نیز با 27 درصد افزایش، از مرز 70 هزار درخواست گذشت. هر کس که قبل از سال 2055 در جزیره ایرلند به دنیا آمده باشد، می‌تواند درخواست گذرنامه ایرلند شمالی بدهد.

پیش از این و همزمان با همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، ایان بیزلی، نماینده حزب اتحاد دموکرات رای‌دهندگان را به درخواست گذرنامه ایرلندی ترغیب کرد. او در توئیتر نوشت: توصیه می‌کنم اگر حق داشتن گذرنامه دوم را دارید، بشتابید و این گذرنامه را به دست آورید، خصوصا اگر از کسانی هستید که به مناطق غیر امن جهان سفر می‌کنید.

در همه پرسی که در 23 ژوئن 2016 در بریتانیا انجام شد، بیش از 17 میلیون نفر به عدم حضور آن کشور در اتحادیه اروپا رأی دادند. در مقابل بیش از 16 میلیون نفر که رأی به ماندن در اتحادیه اروپا دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید