اساتید دانشگاه صنعای یمن در اعتراض به تاخیر در پرداخت حقوق‌ها دست به اعتصاب زدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع آکادمیک خبر داده‌اند که اساتید دانشگاه‌ صنعاء از روز شنبه، به دلیل عدم پرداخت حقوق‌هایشان از سوی شبه‌نظامیان حوثی و فساد اداری مدیریت دانشگاه که از سوی حوثی‌ها منصوب شده، اعتصاب کرده‌اند.

اتحادیه استادان و کارکنان دانشگاه صنعاء در بیانیه‌ای خبر داد اعضای این اتحادیه تا زمان تحقق درخواست‌ها اعتصاب را ادامه می‌دهند. آنها خواستار پرداخت حقوق‌ها، پایان دادن به فساد اداری موجود و متوقف کردن روند عزل و نصب‌های غیرقانونی شده‌اند.

شبه‌نظامیان حوثی تلاش ویژه‌ای برای جلوگیری از این اعتصاب کرده‌اند. حسین حازب، وزیر آموزش عالی حکومت حوثی‌ها، نشستی با شورای هماهنگی اتحادیه استادان دانشگاه‌های یمن برگزار کرد تا آنان را برای پایان دادن به اعتصاب قانع کند ولی این نشست نتیجه‌ای در بر نداشت.

اتحادیه استادان و کارکنان دانشگاه صنعاء از هفته گذشته اعتراضات خود را با نصب علائم قرمز روی لباس‌هایشان و اعتصاب‌های موقت نشان دادند تا حقوق‌های عقب‌افتاده را دریافت کنند. استادان دانشگاه از چهار ماه پیش تا کنون حقوقی دریافت نکرده‌اند.

علیرغم اینکه شورای هماهنگی دانشگاه‌های یمن که دانشگاه را شامل می‌شود تصمیم به اعتصاب مرحله به مرحله گرفته بود، تنها چهار عضو این شورا به اعتصاب پیوستند. دانشگاه‌های صنعاء، الحدیدة، عمران و ذمار چهار دانشگاهی هستند که اعتصاب کرده‌اند. نکته جالب توجه این است که این چهار دانشگاه در مناطق تحت سیطره کودتاچیان حوثی قرار دارند.

در همین حین حوثی‌ها اعتصاب‌کنندگان را به زندان تهدید کره و آنها را به "خدمت به دشمن" متهم کرده‌اند. نیروهای حوثی در 12 نوامبر 2016 با سلاح‌های کلاشنیکوف به تجمع اعتراضی استادان در صحن دانشگاه صنعاء حمله کردند.

تحلیلگران بر این باورند اگر اعتصاب استادان دانشگاه به نتیجه برسد، می‌تواند به عنوان الگو برای سایر گروه‌ها باشد و اعضای سایر دانشگاه‌ها و مراکز دولتی که از فساد و بی‌قانونی حوثی و همچنین تاخیر چند ماهه پرداخت حقوق‌ها ناراضی هستند، را نیز به اعتصاب ترغیب کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید