سازمان ملل: قطع آب ساکنان دمشق جنایت جنگی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد اعلام کرد که قطع آب ۵. ۵ میلیون شهروند سوری ساکن دمشق پایتخت سوریه به دلیل جنگ میان نظام این کشور و نیروهای اپوزیسیون، «جنایت جنگی» است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یان ایگلند مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل متحد برای کمک به سوریه، در کنفرانسی خبری که در ژنو برگزار کرد گفت بسیار دشوار است بتوان طرف مسئول قطع آب دمشق را شناسایی کرد.

او افزود: «تن‌ها در دمشق ۵. ۵ میلیون تن از آب محروم شدند یا به مقادیر کمی از آب دست یافتند زیرا به دلیل درگیری‌های جاری و اعمال خرابکاران، آب رود بردا غیر قابل استفاده شده است».

او ادامه داد: «می‌خواهیم به آنجا (سوریه) برویم تا درباره حادثه تحقیق کنیم. اما پیش از هر چیز دیگر، خواهان از سرگیری آب رسانی هستیم».

ایگلند توضیح داد: «عملیات خرابکاری و محروم کردن از آب، جنایت‌هایی جنگی است زیرا غیرنظامیان این آب را می‌خورند. اگر آب برایشان فراهم نشود دچار بیماری خواهند شد».

منطقه دره بردا واقع در ۱۵ کیلومتری شمال غرب دمشق، در کنترل مخالفان حکومت سرویه قرار دارد. منابع اصلی آب پایتخت در این مناطق واقع است.

نظام اسد، مخالفان را به آلوده کردن آب با «دیزل» متهم می‌کند؛ از این رو آب را بر روی ساکنان پایتخت بست. اما مخالفان می‌گویند که بمباران هوایی جنگندهای دولتی به تخریب شبکه آب رسانی انجامیده است.

این در حالی است که قرار است ۲۳ ژانویه، مذاکرات صلح سوریه با می‌انجی‌گری روسیه و ترکیه در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شود. استفان دی مستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه از برگزاری این مذاکرات استقبال کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید