حمله بی‌سابقه و غافلگیر کننده نیروهای عراقی به شمال موصل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای عراقی روز جمعه ۶ ژانویه، برای نخستین بار وارد شمال شهر موصل شدند. این عملیات در پی آزاد سازی شهر موصل از تصرف گروه داعش است که از تابستان ۲۰۱۴ این شهر را در اشغال خود دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بامداد جمعه و در تاریکی شب، نیروهای ویژه عراقی از یکی از رودخانه‌ها در شرق موصل عبور کرده و حمله بی‌سابقه‌ای انجام دادند.

هفته گذشته، مرحله دوم عملیات آزاد سازی موصل از تصرف داعش پس از توقفی چند هفته‌ای آغاز شد. این عملیات از حدود سه ماه پیش آغاز شد اما نیروهای عراقی برای حمایت از غیر نظامیان مجبور شدند از شدت حملات خود بکاهند.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق جمعه گفت که نیروهای این کشور به زودی «سر افعی» را از تن جدا خواهند کرد و گروه داعش را از بزرگ‌ترین پایگاهش، بیرون خواهند راند.

نیروهای واکنش سریع عراق در شرق موصل
نیروهای واکنش سریع عراق در شرق موصل

عملیات موصل، بزرگ‌ترین نبرد زمینی در عراق از زمان حمله ائتلاف بین الملل به این کشور در سال ۲۰۰۳ و سرنگونی نظام صدام حسین است. در این عملیات که از پشتیبانی ایالات متحده آمریکا برخوردار است، حدود ۱۰۰ هزار جنگجو مشارکت می‌کنند.

صباح النعمان سخنگوی دستگاه مبارزه با تروریسم عراق که نیرو‌هایش پیشاپیش نیروهای پیشرونده در موصل قرار داشت گفت که نیروهای این دستگاه، در ساعت‌های شب، از یکی از شاخه‌های رود دجله عبور کردند.

او توضیح داد: «نیرو‌ها از تجهیزات ویژه‌ای استفاده کردند و دشمن را غافلگیر کردند. دشمن انتظار عملیات شبانه داشت زیرا تمام حملات سابق، در روز صورت گرفت».

یکی از افسران فرماندهی عملیات به خبرگزاری رویترز گفت که واحدهای ارتش عراق، برای نخستین بار در شمال موصل پیشروی کردند. عملیات نیروهای عراقی برای آزاد سازی موصل ۱۷ اکتبر آغاز شد. هنوز مساحتی که در شمال موصل به کنترل نیروهای عراقی در آمده، مشخص نیست.

نیروهای عراقی تا کنون بیش از نیمی از شرق موصل را در کنترل خود دارند اما تا کنون از رود دجله برای جنگ با شبه نظامیان در بخش غربی شهر، عبور نکرده‌اند.

روز جمعه نیروهای آمریکایی متمرکز در جنوب موصل، تعدادی از خودرو‌ها و اهداف داعش در محله شمالی را هدف حملات موشکی قرار دادند.

فرمانده نیروهای ائتلاف بین المللی در جنگ علیه داعش هفته گذشته گفته بود که ارتش و نیروهای امنیتی، اخیرا هماهنگی میان خود را تقویت کردند.

با وجود اینکه اکثر ساکنان موصل همچنان در شهر هستند، اما سازمان ملل متحد می‌گوید که روزنامه بیش از ۲ هزار غیر نظامی از شهر فرار می‌کنند.

غیرنظامیان در حال فرار از موصل
غیرنظامیان در حال فرار از موصل

از سویی منابع ارتش و پلیس عراق اعلام کردند که جمعه شبه نظامیان داعش، یک پایگاه ارتش و یک مرکز پلیس را در شهرک الدور واقع در نزدیکی تکریت هدف حمله قرار داده و ۱۲ تن را زخمی کردند.

همین منابع می‌گویند که شبه نظامیان داعش در این حمله از یک خودروی بمب گذاری شده و دو مهاجم انتحاری استفاده کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید