‎عفو بین‌الملل: حشد الشعبی با تسلیحات دریافتی از دیگر کشورها جنایت جنگی مرتکب می‌شود

بخش قابل توجهی از تسلیحات این گروه شیعه، از سوی ایران در قالب هدیه و یا با معامله‌ تامین می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل گزارش کرد، شبه‌نظامیان حشد الشعبی تسلحیاتی که برای دولت عراق ارسال می‌شود را برای ارتکاب جنایات جنگی به کار می‌برند.

این سازمان در گزارشی که در روز پنج‌شنبه منتشر کرد، از کشورهایی که سلاح در اختیار عراق قرار می‌دهند خواست بر روند نقل و انتقال، نگهداری و استفاده از این سلاح‌ها نظارت بیشتری بکنند تا این تسلیحات در اختیار شبه‌نظامیان حشد شعبی قرار نگیرد و برای ارتکاب جنایات جنگی استفاده نشود.

در گزارش این سازمان آمده است: "شبه‎نظامیانی که اکثرا شیعه هستند و در چهارچوب حشد شعبی فعالیت می‌کنند، اقدام به اعدام غیرقانونی، آدم‌ربایی و شکجنه هزار مرد و نوجوان کرده‌اند. آنها همچنین مقدار قابل توجهی از تسلیحات و مهمات را برای نقض آشکار حقوق بشر و قوانین بین‌المللی بشردوستانه و ارتکاب جنایات جنگی و یا تسهیل ارتکاب جنایت جنگی، به کار برده‌اند بدون آنکه هراسی از مجازات داشته باشند.

گزارش سازمان عفو بین‌المللی که تحت عنوان "عراق و چشم‌پوشی از تسلیح شبه‌نظامیان حشد" منتشر شده، به وجود تسلیحاتی از بیش از 16 کشور مختلف اشاره کرده است. این تسلیحات شامل انواع سلاح‌های سبک، موشک، سامانه‌های دفاعی و خودروهای زرهی چینی، اروپایی، عراقی، ایرانی، روسی و آمریکایی هستند.

عفو بین‌الملل تاکید کرد کشورهای ارسال کننده سلاح به عراق باید با دقت پروسه نقل و انتقال، نگهداری و ارسال این تسلیحات را زیر نظر بگیرد تا مانع رسیدن آنها به گروه‌های مسلح شده و مانع استفاده این تسلیحات برای نقض حقوق بشر شوند.

به گزارش عفو بین‌الملل از ژوئیه 2014، پیکارجویان حشد شعبی هزاران مرد و نوجوان را به شکل غیرقانونی کشته و یا ربوده و شکنجه کرده است. قربانیان از منازل، محل کارشان، اردوگاه‌های پناهجویان، ایست‌های بازرسی و یا اماکن عمومی ربوده شده‌اند. اگرچه اجساد برخی از آنها بعدا پیدا شده است لیکن با گذشت هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌ها، کماکان از سرنوشت هزاران نفر از آنان خبری در دست نیست.

عفو بین‌الملل تاکید کرده که نهادهای دولتی تسلحیات در اختیار حشد شعبی قرار داده‌اند و پروسه ارسال سلاح به حشد را تامین مالی کرده‌اند.

در برخی موارد نیز ارسال سلاح به حشد با موافقت مستقیم و یا غیر مستقیم مقامات عراقی بوده است. برخی از افراد حشد نیز از طریق اینترنت و از شرکت‌های پنهانی سلاح می‌خرند. بخش قابل توجهی از تسلیحات مورد نیاز این گروه شبه‌نظامی شیعه، از سوی ایران در قالب هدیه و یا به شکل معامله‌ای تامین می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید