سرپیچی قبایل هم پیمان حوثی‌ها در جبهه‌های جنگ منطقه نهم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

طی روزهای اخیر، صفوف شبه نظامیان کودتاگر حوثی در جبهه نهم واقع در شمال شرق صنعا پایتحت یمن، شاهد درهم شکستن‌های پیاپی بود. آن‌ها متحمل تلفات جانی بزرگی شدند.

در یکی از تازه‌ترین رویداد‌ها، هفتاد تن از جنگجویان قبیله العصیمات وابسته به منطقه حاشد، به طور ناگهانی از جبهه‌های نبرد عقب نشینی کردند.

به گزارش العربیه، منابع قبیله‌ای تاکید کردند که این رویداد، پس از کشته شدن علی البشاری یکی از رهبران قبلیه‌ای روی داد. مجموعه‌ای که البشاری فرماندهی می‌کرد، در معرض خیانت کودتاگران حوثی قرار گرفت. نیروهای قبایل، شبه نظامیان حوثی را متهم به کشتن او کردند.

قبیله عصیمات یکی از برجسته‌ترین قبایل حاشد به شما می‌آید که پیش از سقوط شهر عمران، با حوثی‌ها بیعت کرد. برخی از افراد این قبلیه در اشغال صنعا هم مشارکت کردند.

ناظران می‌گویند که عقب نشینی جنگجویان قبلیه العصیمات از جبهه‌های نبرد، نخستین نافرمانی قبیله‌ای عیله شبه نظامیان کودتاگر به شمار می‌آید. این عقب نشینی با مخالفت برخی از قبایل ساکن در حومه صنعا با اجازه نبرد دادن به شبه نظامیان در مناطق خود و مشارکت دادن شمار بیشتری از فرزندان خود در نبرد‌ها، هم زمان شده است.

پیش از این شماری از افسران و نیروهای گارد سابق ریاست جمهوری که از علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن پیروی می‌کند، از جبهه‌های نبرد عقب نشینی کرده بودند.

این گسست‌ها به استان تعز نیز کشیده شده. منابعی در حزب صالح خبر داده‌اند که دو روز پیش، جلسه‌ای با حضور صد‌ها تن از هواداران رئیس جمهوری مخلوع برگزار شد تا راهی برای رهایی کسانی که در کنار شبه نظامیان حوثی جنگیدند، بیابند.

شرکت کنندگان در این جلسه، نگرانی‌های هواداران صالح را از شکست قریب الوقوعشان به همراه شبه نظامیان حوثی در جبهه تعیز در نتیجه پیشروی‌های اخیر ارتش ملی و مقاومت مردمی هوادار عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن، فاش کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید