کنگره آمریکا پیشنهاد داد بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سه عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا پیش‌نویس طرحی را ارائه کرده‌اند که براساس آن سفارت واشنگتن، از تل‌آویو به بیت‌المقدس انتقال داده شده و این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته شود.

علیرغم اینکه طرح انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل در سال 1995 به تصویب کنگره رسیده، لیکن تد کروز، دن هیلر و مارکو روبیو سه سناتور ایالت‌های تگزاس، نوادا و فلوریدا، سه‌شنبه، 3 ژانویه از ارائه مجدد این طرح خبر دادند.

به گزارش روزنامه گاردین، با توجه به اعلام مکرر دونالد ترامپ برای انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به بیت‌المقدس، اگر چه در دو دهه گذشته، این اولین بار نیست که چنین پیشنهادی ارائه می‌شود، لیکن به نظر می‌رسد، بر خلاف گذشته، این‌بار این پیشنهاد به نتیجه برسد.

سناتور تد کروز با انتقاد از آنچه سیاست‌های "انتقام‌جویانه" اوباما در قبال اسرائیل خواند، تاکید کرد بیت‌المقدس پایتخت یکپارچه و دائمی اسرائیل است.

کروز افزود: اینک زمان گذر از اظهارنظرهای دوپهلو و وعده‌های نافرجام رسیده و باید به آنچه کنگره در سال 1995 مقرر کرد، جامه عمل بپوشانیم. کنگره آمریکا در سال 1995 مصوب کرد که سفارت این کشور از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل شود.

از سوی دیگر، دن هلیر تهدید کرد تا زمانی که وزارت امور خارجه، سفارت را به بیت‌المقدس منتقل نکند، بخشی از بودجه‌ای که کنگره برای این وزارتخانه در نظر گرفته است، تخصیص داده نخواهد شد.

مارکو روبیو نیز خواستار ترمیم خلاء قانونی شد که در دو دهه گذشته به روسای جمهور آمریکا اجازه داده از انتقال سفارت به بیت‌المقدس طفره روند.

وزارت امور خارجه آمریکا سال‌ها با انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به بیت‌المقدس مخالفت کرده و معتقد بوده است که وضعیت این شهر باید در مذاکرات نهایی بین اسرائیل و فلسطین مشخص شود.

علیرغم تصویب قانونی درباره لزوم انتقال سفارت، در سال 1995 همه روسای جمهوری آمریکا از آن زمان تا کنون به این دلیل که ممکن است این موضوع امنیت ملی آمریکا را تهدید کند، با این انتقال مخالفت کرده‌اند.

دیوید فریدمان که پیش‌بینی می‌شود سفیر آمریکا در اسرائیل در دوره ترامپ باشد، گفت امیدوار است دوران خدمتش را در بیت المقدس بگذراند. سفیر اسرائیل در آمریکا نیز این اظهار نظر را گامی مهم در راستانی ایجاد صلح قلمداد کرد.

در همین زمان، صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی هشدار داد که انتقال سفارت، نتیجه‌ای جز از بین رفتن همه تلاش‌های صلح در خاورمیانه نخواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید