کشته شدن آشپز ۲۰ ساله بریتانیایی در جنگ علیه داعش به همراه جنگویان کُرد در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک آشپز ۲۰ ساله بریتانیایی که به سوریه رفته تا در کنار شبه نظامیان کُرد علیه شبه نظامیان گروه داعش در استان الرقه بجنگد، کشته شد.

روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت سه شنبه ۳ ژانویه نوشت که رایان لوک ۲۰ ساله از شهرک شیچس‌تر واقع در جنوب بریتانیا، روز ۲۱ دسامبر گذشته در جریان حمله نیروهای کُرد به شهر الرقه کشته شد.

الرقه پایگاه اصلی داعش در سوریه به شمار می‌رود.

به گفته بستگان رایان لوک و فعالان کُرد، کشته شدن او دو ماه پیش از موعدی روی داد که قرار بود به کشورش باز گردد.

پیش از آنکه ماه اوت ۲۰۱۶ به سوریه برود، رایان لوک هیچ تجربه استفاده از اسلحه نداشت و آموزش نظامی ندیده بود. او به خانواده و دوستانش گفته بود برای گذراندن تعطیلات به ترکیه می‌رود. اما ناگهان ۳۱ اوت در صفحه شخصی‌اش در فیس بوک نوشت: «من به روژاوا (کردستان سوریه) می‌روم. متاسفم که درباره سفرم دروغ گفتم. متاسفم که به کسی خبر ندادم. همه شما را دوست دارم. ۶ ماه بعد بر می‌گردم».

پس از رسیدن به سوریه، رایان لوک به واحدهای حمایت از خلق کُرد پیوست.

در نامه‌ای به خانواده رایان لوک، سخنگوی واحدهای حمایت از خلق کُرد نوشت: «رایان نیرویی فعال در حمله ما علیه تهدید تروریستی بود که در روژاوا (کردستان سوریه) گروه داعش نمود آن است. روز ۲۱ دسامبر دوست شجاعمان و ۴ جنگجوی دیگر را در روستای جعبر از دست دادیم».

این نامه افزوده است: «رایان تنها یک جنگجو نبود که به توان جنگیمان می‌افزود، بلکه تجربه و اطلاعاتش الگویی برای جنگجویان کم سن ما بود. او در حالی که دستاورهای بزرگی در خطوط مقدم ما محقق کرد، نقش پل ارتباطی و الهام بخش میان ما کُرد‌ها را ایفا کرد. او برای سرونشت ملت ما و انسانیت از قاره‌ها عبور کرد».

پدر رایان لوک در نامه‌ای که برای روزنامه گاردین فرستاده، نوشته است: «رایان جوان مهربانی بود که به همه اهمیت می‌داد و هرچه در توان داشت برای کمک به آن‌ها انجام می‌داد. قلبش از طلا بود. از شما می‌خواهیم به فضای خصوصی و عزاداری ما احترام بگذارید».
شایان ذکر است که واحدهای حمایت از خلق کُرد در جنگ با داعش از حمایت آمریکا برخوردارند».

رایان لوک یکی از چندین دختر و پسر جوان بریتانیایی است که برای جنگ علیه داعش به عراق و سوریه رفته‌اند. او سومین بریتانیایی است که در حین جنگ در کنار نیروهای کُرد کشته می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید