موصل.. فرار شبه‌نظامیان داعش به سمت رود دجله پس از درهم شکستن در بخش شرقی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ششمین روز از دومین دومین مرحله از عملیات آزاد سازی موصل عراق از تصرف شبه نظامیان داعش، نیروهای مشترک عراقی پیش روی قابل توجهی در عمق ساحل شرقی شهر به دست آوردند.

در آخرین تحولات نبرد‌ها، منابع نظامی روز چهارشنبه ۴ ژانویه، به العربیه گفتند که خطوط دفاعی داعش در ساحل شرقی شهر موصل، در هم شکسته شده و شبه نظامیانش از محله‌های المیثاق، الوحده و سومر به سمت غرب رود دجله فرار کردند.

این موفقیت نیروهای عراقی پس از آن حاصل شد که توانستند محله استراتژیک الکرامه صنعتی را روز سه شنبه از تصرف شبه نظامیان داعش آزاد کنند. این محله حاوی شمار زیادی از کارگاه‌های ویژه زره پوش کردن خودرو‌ها و بمب گذاری آن‌ها است و مرکزی برای حملات شبه نظامیان داعش به سمت شرق شهر را تشکیل می‌داد.

شرق موصل
شرق موصل

خبرنگار العربیه می‌گوید که نیروهای عراقی در حال پاکسازی محله الکرامه صنعتی هستند تا بتوانند شبه نظامیانی را که احتمالا در منطقه پنهان شده باشند، دستگیر کنند.

در همین راستا نیروهای عراقی تانکی از نوع تی-۵۲ ساخت روسیه و شماری دیگر از خودروهای نظامی را یافتند که شبه نظامیان داعش سال ۲۰۱۴ هنگام تصرف موصل، به غنیمت برده بودند.

از سوی دیگر سرگرد قصی الکنانی فرمانده هنگ دیالی در نیروهای مبارزه با تروریسم، گفت که این نیرو‌ها که در محور جنوب فعالند، محله الکرامه صنعتی را پس از کنترل محله‌های القدس و الکرامه، از تصرف شبه نظامیان آزاد کردند.

اما نیروهایی که از شمال موصل در حال انجام عملیات هستند، همچمان در ساحل رود الخوصر متوقف هستند. این رودخانه، بخش شرقی موصل را به دو قسمت تقسیم می‌کند.

شرق موصل

این نیرو‌ها در انتظار لشکر شانزدهم ارتش عراق هستند تا به این منطقه برسد و بتواند زمینه را برای عبور از رودخانه فراهم کند.

در محور جنوب شرقی نیز، نیروهای لشکر نهم زرهی ارتش عراق که در مرحله اول پنج مرحله را از تصرف داعش آزاد کرده بودند، محله المیثاق را در مرحله دوم با مشارکت نیروهای پلیس فدرال به کنترل خود در آوردند و بدین ترتیب، خود را به محله‌های مشرف بر رودخانه دجله نزدیک کردند.

اخبار درباره سقف زمانی آزاد سازی بخش شرقی موصل ضد و نقیض است. هنوز هم زمان و چگونگی آغاز عملیات آزاد سازی بخش غربی موصل مشخص نشده است.

شرق موصل

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید