تیراندار کلوب شبانه استانبول احتمالا در سوریه آموزش دیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام امنیتی روز سه شنبه گفت تیراندازی که ۳۹ نفر را در کلوبی در استانبول در اولین روز سال نو کشت کاملا آشنا به تاکتیک‌های جنگ چریکی بوده و احتمالا در سوریه آموزش دیده است. داعش مسولیت این حمله را به عهده گرفته است.

به گزارش رویترز، تیرانداز این حمله که هنوز فراری است، ابتدا یک پلیس و یک لباس شخصی را در ورودی یک کلوب اختصاصی به قتل رساند و سپس با اسلحه خودکار در داخل کلوب به تیراندازی پرداخت. او ۶ بار خشاب اسلحه خود را تعویض کرد و به سوی زخمی هایی که به روی زمین افتاده بودند هم شلیک کرده است.

داعش در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر کرد این کلوب را محل تجمع مسیحیان عنوان کرده که «عید کفرآمیز» خود را جشن گرفته بودند، و این حمله را به تلافی مشارکت نظامی ترکیه در سوریه اعلام کرده است.

یک منبع امنیتی به رویترز گفت: «فرد تیرانداز بی تردید تجربه جنگی داشته است...او احتمالا سال‌ها در سوریه جنگیده است».

روزنامه «هبرترک» ترکیه نیز نوشت که تحقیقات پلیس نشان می دهد فرد تیرانداز از سوریه و به همراه زن و فرزندانش وارد ترکیه شده و در ماه نوامبر در شهر قونیه اقامت داشته است.

رسانه های ترکیه می‌گویند پلیس به دنبال مردی ۲۸ ساله است که تابعیت قرقیزستان را دارد و گفته می شود که تیراندار حمله استانبول بوده است. مقامات امنیتی قرقیزستان می گویند که با پلیس ترکیه در ارتباط هستند و یکنفر را بازداشت اما بعدا آزاد کرده است.

به گزارش آژانس خبری «آنادولو»، پلیس ترکیه تا کنون ۱۴ نفر را در این ارتباط بازداشت کرده است. ۲ شهروند خارجی هم در فرودگاه استانبول بازداشت شده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید