مخالفان مسلح سوری تا زمان توقف نقض آتش بس از سوی نظام اسد مذاکرات صلح را تعلیق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه‌های مسلح مخالف حکومت سوریه که اکثر آن‌ها تحت لوای «ارتش آزاد سوریه» می‌جنگند، شامگاه دوشنبه ۲ ژانویه اعلام کردند هرگونه گفت‌و‌گو بر سر مشارکت در مذاکرات صلح سوریه در شهر آستانه پایتخت قزاقستان را به خاطر ادامه نقض آتش بس از سوی نظام سوریه و متحدانش که از سوی ایران پشتیبانی می‌شوند، به حال تعلیق در می‌آورند.

در این بیانیه آمده است: «اخلال نظام و متحدانش در توافق برای ایجاد هرگونه تغییر در معادلات بر روی زمین، نقض صریح یکی از بندهای توافقنامه آتش بس است و آن را پایان شده می‌گرداند».

توافق آتش بس با می‌انجی‌گری روسیه و ترکیه به دست آمد و از روز جمعه ۳۰ دسامبر، اجرایی شد.

در این بیانیه که آن را شماری از گروه‌های مسلح مخالف حکومت سوریه امضا کرده‌اند، آمده است: «نظام و متحدانش به جنگ ادامه دادند و آتش بس را نقض کردند».

شورای امنیت سازمان ملل متحد، شنبه ۳۱ دسامبر، توافق آتش بس را تصویب کرد. مقرر شده در صورت ادامه آتش بس، مذاکرات صلح در آستانه آغاز شود.

در بیانیه گروه‌های مخالف حکومت سوریه آمده که بزرگ‌ترین نفض‌های آتش بس در منطقه دره بردا حاصل شد که در کنترل مخالفان است.

این منطقه در شمال غرب دمشق پایتخت سوریه قرار دارد و نیروهای دولتی و حزب الله لبنان که از سوی ایران پشتیبانی می‌شوند، در تلاشند این منطقه را از کنترل مخالفان خارج کنند.

نیروهای اپوزیسیون سوریه می‌گویند که دولت سوریه در تلاش است این منطقه را که در آن چشمه اصلی تامین کننده آب دمشق قرار دارد، به کنترل خود در آورد. این منطقه همچنین در مجاورت جاده امدادی اصلی مرتبط کننده لبنان با پایتخت سوریه قرار دارد که گروه حزب الله از آن استفاده می‌کند.

همچون توافقات پیشین، این بار نیز آتش بس در سوریه از ابتدا به صورت ناپایدار و همراه با درگیری‌های مکرر آغاز شد.

برخی از گروه‌های اپوزیسیون در توان روسیه برای فشار بر دولت سوریه و متحدانش به منطور پایبندی به شروط توافق آتش بس، تشکیک می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید