2016، سال پُرکار نیروهای ضد تروریسم در پادشاهی سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

سال 2016 در حالی به پایان رسید که تروریسم، سراسر جهان را دچار ترس و وحشت کرده است. از شمال تا جنوب و شرق تا غرب دنیا سالی را پشت سر گذاشت که تروریسم، عملیات تروریستی و مبارزه با تروریسم بخشی از اخبار روزمره زندگی مردم بود. در این میان کشورها و مردم خاورمیانه قربانی اصلی علمیات تروریستی بوده‌اند. صدها و شاید هزاران نفر از مردم بی‌گناه در تیراندازی‌ها، بمب‌گذاری‌ها، انفجار نیروهای انتحاری و دیگر شیوه‌هایی که تروریست‌ها به کار برده‌اند، جان خود را از دست دادند.

پادشاهی سعودی نیز به عنوان یکی از فعال‌ترین کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم، خود یکی دیگر از قربانیان تروریسم بود. بنا به آمار رسمی وزارت کشور پادشاهی سعودی، این کشور در سال گذشته شاهد 128 عملیات تروریستی در خاک خود بود و ده‌ها تن از بهترین نیروهای امنیتی ، جان خود را فدای امنیت کشور کردند.

سرلشکر منصور ترکی، سخنگوی امنیتی وزارت کشور در یک کنفرانس خبری اعلام کرد، پادشاهی سعودی شاهد 128 عملیات تروریستی در سال 2016 بوده و 1147 شهروند و مقیم و نیروی امنیتی، در نتیجه این عملیات جان خود را از دست داده‌اند. به گفته سرلشکر ترکی، این حجم از عملیات تروریستی بی‌سابقه بوده است.

سرلشکر احمد العسیری، مشاور وزیر دفاع سعودی و سخنگوی رسمی ائتلاف نظامی عربی به رهبری پادشاهی سعودی در 2 مارس 2016 اعلام کرد که نیروهای این ائتلاف، یک انبار اسلحه سنگین و نیمه‌سنگین، متعلق به القاعده را در شهر المکلا، مرکز استان حضرموت یمن، منهدم کرده‌اند.

در 29 ژانویه 2016 و در یک انفجار انتحاری در مسجد الرضا در الاحساء، چهار نفر از جمله، دو نیروی امنیتی کشته شده و 18 نفر دیگر زخمی شدند. در 27 فوریه 2016، در پی تیراندازی تروریستی در القصیم، یک شهروند سعودی کشته شد.

پادشاهی سعودی در ماه آوریل، شاهد بیشترین حملات تروریستی بود. در 4 آوریل یک بمب در شهر الخرج منفجر شده و یک نفر در نتیجه انفجار کشته شد. دو روز بعد و در 6 آوریل، یک نفر دیگر در شهر ریاض در اثر تیراندازی تروریستی کشته شد. ده روز بعد و در 16 آوریل، این بار شهر القطیف شاهد تیراندازی بود. دو هفته بعد، در 30 آوریل یک بمب در شهر الاحساء منفجر شد.

ماه ژوئیه نیز برای سعودی‌ها دست کمی از آوریل نداشت. در 4 ژوئیه و در یک انفجار انتحاری، چهار نفر از نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده و پنج نفر دیگر مجروح شدند. در همان روز یک عامل انتحاری دیگر، خود را در القطیف منفجر کرد و جان سه نفر را گرفت. در چهار ژوئیه سیاه سعودی، یک انتحاری دیگر، این در جده خود را منفجر کرد.

پانزدهمین روز آگوست 2016، شهر العسیر شاهد هجوم یک خودرو به شهروندان و زیر گرفتن آنها بود. یک نفر از شهروندان در این حادثه جان خود را از دست داد و تعدادی دیگر زخمی شدند. سه روز پس از حادثه العسیر، باز هم چهره سیاه تروریسم در القطیف رخ نمایان کرد. در یک حادثه تیراندازی تروریستی در آن روز، یک نفر کشته شد.

چهار ژوئیه سیاه سعودی

انفجار انتحاری در نزدیکی مسجد نبوی در مدینه
انفجار انتحاری در نزدیکی مسجد نبوی در مدینه

در 29 رمضان 1437 برابر با 4 ژوئیه 2016، سه هجوم انتحاری در سعودی رخ داد که حمله به مدینه منوره در هنگام نماز مغرب، بدون شک مهم‌ترین این حملات بود. در آن شب، یک فرد انتحاری با نزدیک شدن به پارکینگ خودروهای امداد در جوار آرامگاه پیامبر اسلام، خود را منفجر کرد و علاوه بر جان خود، جان 4 نیروی امنیتی را گرفت و 5 نفر دیگر را به شدت مجروح کرد.

در ساعات اولیه همان روز، کنسولگری آمریکا در جده نیز مورد هجوم قرار گرفت. همزمان با انفجار در مدینه منوره هنگام نماز مغرب، فرد انتحاری دیگری در مسجدی در استان القطیف در شرق سعودی نیز خود را منفجر کرد.

نیروهای امنیتی سعودی موفق شدند، یک شبکه تروریستی که قصد داشت چهار عملیات دیگر را نیز انجام دهد، کشف و منهدم کنند. برخی از این عملیات، اندکی تا اجرا فاصله داشتند.

یکی از شاخه‌های پایین‌دستی این گروه تروریستی قصد چسباندن یک بمب به خودروی در حال حرکت یکی از افراد وزارت دفاع در شهر ریاض را داشتند.

دو روز پس از خنثی کردن این عملیات، نیروهای امنیتی، یکی شاخه‌ی پایین‌دستی دیگر این گروه را دستگیر کردند که قصد داشت بمبی را در خروجی یک آموزشکده در شهرک آموزشی امنیت عمومی کار بگذارند و در لحظه خروج دانش‌آموختگان، بمب را منفجر کنند. این عملیات در آخرین مراحل اجرا، کشف و خنثی شد.

در روز بعد، دو عدد کمربند انفجاری و افرادی که بنا بود آنها را منفجر کنند، شناسایی و دستگیر شدند. با دستگیری این افراد، مخفیگاه آنان در استان القويعية بازرسی و مقدار قابل توجهی مواد انفجاری کشف و ضبط شد.

در روز بعد نیز، نیروهای مبارزه با تروریسم پادشاهی سعودی، یک شهروند سعودی به نام "نصار عبدالله محمد الموسى" را دستگیر کردند که یک کمربند انفجاری و یک بمب در اختیار داشت. او که در مرحله شناسایی اهداف بود، یکی مرکز دینی و یک مرکز نظامی در استان الاحساء را انتخاب کرده و مختصات آنها را برای افرادی در خارج ارسال کرده بود، تا درباره هدف نهایی که باید مورد هجوم قرار بگیرد، تصمیم بگیرند. براساس اطلاعات به دست آمده، مقرر شده بود او در 17.05.1437 به یکی از این اهداف حمله کند. او همچنین مسجد الرضا که یک ماه پیش از آن شاهد یکی عملیات تروریستی بود را نیز هدف‌گذاری کرده بود.

در دسامبر 2016 دادگاهی در سعودی 15 متهم به جاسوسی برای ایران را که بخشی از یک گروه جاسوسی 32 نفره بود، به اعدام محکوم کرد. در این گروه تروریستی علاوه بر این 15 نفر، افراد دیگری از شهروندان سعودی، ایرانی و افغان نیز عضویت داشتند. آنها به جرم جاسوسی، اقدام علیه امنیت کشور سعودی و خیانت محکوم به اعدام شدند. برخی از این افراد در واحدهای نظامی سعودی نیز فعالیت داشتند که به شکستن سوگند نظامی نیز محکوم شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید