یک زن ایزدی با فرار از داعش به نیروهای عراقی در پیشروی در شرق موصل کمک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهان نظامی عراقی می‌گویند که یک زن ایزدی که از بیش از دو سال پیش، در اسارت گروه دولت اسلامی موسوم به داعش بود، با پیشروی نیروهای عراقی در شهر موصل، موفق به فرار شد و اطلاعاتی به نیروهای عراقی ارائه داد که به آن‌ها در آزاد سازی یکی از محله‌ها از تصرف داعش کمک کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شبه نظامیان داعش این زن ۴۲ ساله ایزدی را که خواسته نامش فاش نشود، تابستان ۲۰۱۴ از زادگاهش یعنی شهر سنجار عراق ربودند. شبه نظامیان داعش پس از تصرف مناطق گسترده‌ای در شمال عراق، هزاران تن از اقلیت ایزدی را کشتند و حدود ۶ هزار تن از آن‌ها را که اکثرا زن هستند، به بردگی گرفتند.

گزارش تازه‌ای صادره از دفتری که آدم ربایی‌ها در مناطق شمال عراق پی گیری می‌کند، می‌گوید که برخی از ربوده شدگان توسط داعش فرار کردند یا برای آزادی آن‌ها از سوی خانواده‌هایشان پول پرداخت شد اما حدود ۳۵۰۰ تن همچنان در اسارت هستند.

نیروهای عراقی در حال حاضر برای آزاد سازی موصل از تصرف داعش در حال نبرد هستند. شمار زیادی از ایزدی‌ها در این شهر اسیر هستند.

زن ایزدی جمعه ۳۰ دسامبر به خبرنگاران گفت که از محله‌ای به محله دیگر در موصل برده شد تا اینکه کسی که او را ربوده بود، از شهر فرار کرد و او به همراه والدینش را در محله القدس‌‌ رها کرد. او در ‌‌نهایت موفق به فرار از این محله شد.

او در این باره گفت: «به همراه شماری از خانواده‌ها حدود ساعت ۳ بامداد فرار کردیم».

هنوز مشخص نیست که این زن چه روزی موفق به فرار شد اما نیروهای عراقی روز جمعه وارد محله القدس شدند.

سرلشکر معن الساعدی که عملیات نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم را در موصل فرماندهی می‌کند گفت این زن، اطلاعاتی ارائه داد که به نیرو‌هایش در آزاد سازی محله القدس کمک کرد.

او افزود: «از این زن استقبال شد و از او اطلاعاتی درباره محله گرفته شد، اطلاعاتی که حقیقی بود و ما از آن هنگام حمله و پیشروی در محله استفاده کردیم».

نیروهای عراقی هفته گذشته دومین مرحله از عملیات آزاد سازی موصل را آغاز کرده و از سه منطقه در محور شرقی در حال پیشروی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید