پنتاگون: البغدادی همچنان زنده است و داعش را رهبری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که ابو بکر البغدادی رهبر گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، با وجود تلاش‌های ائتلاف بین الملل برای از میان بردن رهبران این گروه تندرو، همچنان زنده است.

پیتر کوک در مصاحبه با شبکه CNN گفت: «بر این باوریم که البغدادی زنده است و همچنان گروه داعش را رهبری می‌کند».

او ادامه داد: «هرچه در توان داریم برای یافتن محل حضور و از میان بردن او به کار می‌بریم. برای این مساله زمان زیادی می‌گذاریم و از هرفرصتی برای مجازات او آن گونه که سایشه است، استفاده می‌کنیم».

البغدادی تنها در یک ویدیوی منتشر شده توسط گروه داعش دیده شده است. در این ویدیو که متعلق به ژوئن ۲۰۱۴ است، البغدادی با اقامه نماز در مسجد بزرگ موصل، برپایی خلافت خود خوانده اسلامی را اعلام کرد.

موصل در حال حاضر شاهد عملیات نیروهای عراقی برای آزاد سازی آن از تصرف گروه داعش است.

هر از چند گاهی شایعه‌هایی درباره کشته شدن البغدادی منتشر می‌شود اما هنوز اطلاعات معتبری درباره وضعیت او وجود ندارد.

معمولا مسئولان آمریکایی درباره سوال‌های مرتبط در خصوص محل حضور البغدادی و وضعیتش، سکوت می‌کنند، اما پیتر کوک می‌گوید که «خلیفه» در انزوا به سر می‌برد و بسیاری از رهبران گروه داعش در بمباران‌های ائتلاف بین الملل، کشته شده‌اند.

او خاطرنشان کرد: «اکنون برای البغدادی یافتن مشاوران و افراد قابل اعتماد دشوار است، زیرا بسیاری از افرادی که به آن‌ها اعتماد داشت، اکنون دیگر زنده نیستند».

ماه دسامبر، وزارت امور خارجه آمریکا جایزه هرکس را که اطلاعاتی منجر به دستگیری البغدادی ارائه دهد، به ۲۵ میلیون دلار افزایش داد.

قیمت اولیه جایزه که وزارت امور خارجه آمریکا سال ۲۰۱۱ تعیین کرده بود، ۱۰ میلیون دلار بود.

CNN روز پنجشنبه به نقل از یک مقام مسئول آمریکایی که هویتش فاش نشده، گزارش داد که آمریکا در هفته‌های اخیر «اطلاعاتی درباره تحرکات البغدادی به دست آورده است». او اما از ارائه جزئیاتی بیشتر در این باره خودداری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید