موصل.. آزادی محله القدس دوم و استفاده گسترده داعش از مهاجمان انتحاری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در سومین روز از دومین مرحله عملیات آزاد سازی موصل از تصرف گروه داعش، سرلشکر عبدالامیر رشید یارالله فرمانده عملیات «قادمون یا نینوی» (نینوا ما داریم می‌آییم)، شنبه ۳۱ دسامبر اعلام کرد که واحدهای دستگاه مبارزه با تروریسم، محله القدس دوم واقع در محور شرق موصل را آزاد کرده و پرچم عراق را بالای ساختمان‌های این محور برافراشتند.

او خاطرنشان کرد که نیروهای عراقی، تلفات جانی و مالی سنگینی به شبه نظامیان داعش در این محور وارد کردند.

از سویی روز شنبه منابع نظامی اعلام کردند که نیروهای عراقی در دو روز گذشته (پنجشنبه و جمعه)، بیش از ۲۱ خودروی بمب گذاری شده داعش را منهدم کردند. این خودرو‌ها در پی هدف قرار دادن نیروهای امنیتی در مناطق مختلف شرق موصل بود. در همین حال درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و شبه نظامیان داعش در شش محله مسکونی ادامه دارد که عبارتند از: «الکرامه، الکرامه صنعتی. جدیده المفتی، الانصار، فلسطین و سومر».

از سویی خبرنگار العربیه به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که سالم ناصر سلیمان ملقب به ابوهاجر که امیر جنگ داعش در عراق نامیده می‌شود، در درگیری‌های شرق موصل کشته شد. این شخص چند هفته پیش پس از فرار برجسته‌ترین فرماندهان داعش از ساحل شرقی موصل، به این سمت منصوب شده بود.

از سویی پلیس فدرال عراق اعلام کرد که عملیات موصل با هدف حفظ جان غیرنظامیان از آتش جنگ و شکار تروریست‌ها با پشتیبانی هوایی «به صورت بسیار حرفه‌ای پیش می‌رود».

افسرانی از ارتش عراق، مرحله دوم عملیات موصل را، برنامه ریزی شده از سوی آمریکا توصیف کردند که آن را نیروهای عراقی اجرا می‌کنند.

یکی از تونل های داعش

بمباران شدید شمال موصل توسط جنگنده‌های آمریکایی

اما در شمال موصل، یک منبع امنیتی گفت که جنگنده‌های بی‌۵۲ آمریکایی، به صورت گسترده مزارع الحدباء را در شمال شهر بمباران کردند.

این منبع امنیتی افزود که نیروهای عراقی در حال نزدیک شدن به محله الحدباء و منطهق الکفاءات دوم هستند پس از اینکه نیروهای ائتلاف بین الملل این مناطق را گلوله باران کردند.

بمباران دانشکده دندان پزشکی در دانشگاه موصل در نزدیکی محله الحدباء را هم شامل شد. گزارش‌هایی هم از کشته شدن فرماندهان برجسته‌ای در گروه داعش در این بمباران‌ها مخابره شده است.

منبع امنیتی می‌گوید که درگیری‌های شدیدی در منطقه العرکوب در جریان است و نیروهای امنیتی، بر شدت درگیری‌ها با هدف ورود به محله الحدباء می‌افزایند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید