ارتش آزاد سوریه: ایران درصدد برهم زدن آتش‌بس در سوریه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش آزاد سوریه اعلام کرد که ایران از برقراری آتش‌بس در سوریه راضی نیست و آن را در راستای منافع خود نمی‌داند. ارتش آزاد می‌گوید: آتش‌بس در مناطق تحت سیطره نیروهای ایرانی در سوریه، مکررا نقض می‌شود و این موضوع کل آتش‌بس را در معرض خطر قرار می‌دهد.

مناطق وادی بردی و غوطه از مناطق تحت سیطره ایران هستند که مکررا شاهد نقض آتش‌‌بس بوده‌اند. ارتش آزاد بر این باور است که حمله به وادی بردی نمی‌تواند یک تخلف فردی باشد و نباید در این‌باره سکوت کرد.

پیش از این، روسیه تضمین کرده بود که رژیم اسد و حامیان او آتش‌بس را نقض نکنند و اینک نقض مکرر آن توسط ایران، روسیه را با چالش مهمی روبرو کرده و نقش روسیه به عنوان ضامن آتش‌بس را، در گرو متوقف کردن ایران قرار داده است.

کمیته‌های هماهنگی سوریه، پیش از این گزارش کردند که هلی‌کوپترهای رژیم اسد، 12 بمب بشکه‌ای را در منطقه وادی بردی در شمال غرب دمشق پرتاب کرده‌اند. در همین زمان نیز شبکه شام اعلام کرد شبه‌نظامیان ایرانی حومه جنوبی حلب را زیر آتش توپخانه قرار داده است.

علیرغم آغاز آتش‌بس در سوریه که با توافق و ضمانت ترکیه و روسیه، از روز جمعه آغاز شد، دیدبان حقوق بشر سوریه، از درگیری‌هایی در وادی بردی در ظهر جمعه خبر داد. به گزارش دیدبان حقوق بشر، هلی‌کوپترهای رژیم اسد، مناطق تحت سیطره مخالفان اسد و جبهة فتح شام را بمباران کردند. دیدبان حقوق بشر تاکید کرده است، مشخص نیست مسئول آغاز این درگیری‌ها که به واقع نقض آتش‌بس به شمار می‌رود، کیست.

آتش‌بس در سوریه آغازی بس شکننده داشت و ساعاتی پس از آغاز آن در شامگاه پنج‌شنبه، درگیری‌هایی بین نیروهای نظام و مخالفان آغاز شد. با این حال و علیرغم نقض آتش‌بس در حلب و حماه، این توافق کماکان به قوت خود باقی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید