جنجال در عراق درپی پیشنهاد آموزش زبان فارسی در سراسر کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اظهارات وزیر آموزش عالی و پژوهش‌های علمی عراق در دیدار با رایزن فرهنگی ایران در این کشور، كه خواستار تمرکز زدایی آموزش زبان فارسی از شهر بغداد و آموزش این زبان در سراسر عراق شده بود، با واکنشی جنجالی در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌ها روبه رو شد تا جایی که سخنگوى اين وزارتخانه مجبور در بيانيه‌اى صحت اين خبر را تكذيب كند.

خبرگزارى رسمى ايران "ایرنا" ديروز پنج‌شنبه گزارش داده بود كه عبدالرزاق العیسی در دیدار با غلامرضا اباذری، درباره موضوع برگزاری دوره‌های زبان فارسی در کشور عراق، خواستار عدم تمرکز این دوره‌ها در بغداد و برگزاری آن در سایر نقاط کشور از جمله استان‌های جنوبی عراق شد".

اما حیدر العبودی، سخنگوی وزارت آموزش عالی عراق، در گفت و گو با وبسايت " السومریه نیوز" گفت: «وزارت آموزش عالی، برنامه‌ای برای آموزش زبان فارسی در عراق ندارد».

العبودی افزود: «نه وزیر و نه وزارتخانه، رویکردی در این زمینه ندارند و ما با همۀ مسائل مربوط به زبان، بر اساس چارچوب‌هایی که توسط مؤسسات دانشگاهی ارائه می‌شود تعامل می‌کنیم. زبان فارسی و سایر زبان‌ها صرفا در دانشکده‌های زبان در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند».

زبان اکثریت مردم عراق عربی است، زبان کُردی دومین زبان و ترکمنی در جایگاه سوم قرار دارد، همچنین اقلیت‌های سامی‌تبار آشوری، کلدانی و مندایی که از ساکنان اصلی عراق به شمار می‌روند به زبان‌های ویژه خود که زبان‌های تاریخی عراق هستند سخن می‌گویند.

زبان فارسی بیشتر در میان ایرانی‌تباران عراق مورد استفاده قرار می‌گیرد که اکثر آنها تبعه ایران هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید