گروه‌های کُرد سوریه طرحی میان خود برای برپایی نظام فدرال تصویب کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه‌های کُرد سوریه پنجشنبه ۲۹ دسامبر اعلام کردند که طرحی برای برپایی نظامی فدرال در شمال سوریه را تصویب کردند تا بدین ترتیب بار دیگر بر هدف خود برای به دست آوردن دولتی خودگردان در مناطقی که در جریان جنگ سوریه تصرف کرده‌اند، تاکید کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از مقام‌های کُرد سوریه گفته است طرح تصویب شده که «پیمان اجتماعی» نام دارد، در حد قانون اساسی است.

این طرح خواهان مستحکم کردن نظام خودگردان در شمال سوریه است. گروه‌های کُرد در مناطق تحت تصرفشان، برپایی نظام خودگردان را اعلام کرده‌اند؛ اقدامی که نه نظام سوریه و نه اپوزیسیون این کشور آن را پذیرفته‌اند.

منصور السلوم یکی از رهبران شورای نظام فدرال در این باره گفت که «پیمان اجتماعی» تصویب شد و کمیته اجرایی، زمینه را برای برگزاری انتخابات شوراهای اداری اقلیمی و سپس هیئت مرکزی، فراهم خواهند کرد. او زمانی برای برگزاری چنین انتخاباتی اعلام نکرد.

او درباره مناطق خارج از تصرف کُرد‌ها همچون شهر الرقه که در تصرف داعش قرار دارد، گفت در ‌‌نهایت مردم این مناطق هستند که در باره پیوستن به نظام فدرال تصمیم خواهند گرفت.

گروه‌های کُرد سوریه در جنگ با داعش از حمایت آمریکا برخوردارند. ترکیه با این مساله مخالف است و با حمایت از ارتش آزاد سوریه، برای دور راندن داعش و گروه‌های شبه نظامی کُرد از مرزهای خود، مداخله نظامی خود را در شمال سوریه آغاز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید