عراق... آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی و پیشروی جدید در شرق موصل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارشگر العربیه در عراق گزارش داد که عبدالوهاب الساعدی، فرمانده دستگاه مبارزه با تروریسم این کشور، صبح روز پنج شنبه آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی شهر موصل را اعلام کرد. مرحله دوم این عملیات چندین بار به دلایل مختلف از جمله شرایط جوی و لجستیکی به تاخیر افتاده بود.

ساعدی در گفت‌وگو با العربیه گفت: «مرحله دوم عملیات سراسر ساحل چپ موصل را شامل خواهد شد، و از منطقه القدس در شرق این شهر آغاز می‌شود.»

از سوی دیگر، منابعی آگاه فاش کردند که این عملیات شامل محاصره مناطق مسکونی و گذر از آنها بدون ورود به برخی مناطق است، به ویژه اینکه داعش پیش از عقب‌نشینی، شماری از این مناطق و منازل را مین‌گذاری و بمب‌گذاری کرده است.

منابع امنیتی پیشتر گزارش داده بودند که شمار زیادی از نیروهای داعش در روزهای گذشته با استفاده از قایق، از رود دجله به سمت راست ساحل موصل در شرق این شهر عبور کردند، چرا که ائتلاف بین‌المللی همه پنج پُل موصل را بمباران کرده است. بمباران این پُل‌ها باعث قطع امدادرسانی از ساحل راست به بخش چپ رودخانه شده که از دو ماه پیش شاهد درگیری است.

این منابع به نقش فعال جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی در حمایت از نیروهای عراقی در عملیات مرحله جدید آزادسازی موصل از دست داعش تاکید کردند.

سرلشکر رائد شاکر جودت، فرمانده پلیس فدرال گفته است که نیروهای تحت فرمان وی، پیشروی به سمت مناطق سومر، الصحه، الانتصار، السلام و منطقه صنعتی در ساحل چپ موصل را با برخورداری از پوشش موشکی و توپخانه، آغاز کردند.

خبرنگار العربیه در گزارش خود افزود که جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی با آغاز مرحله دوم این عملیات، حملات شدیدی را انجام داده و برای اولین بار از هواپیمای A10 استفاده کرده‌اند.

در همین حال، مقامات وزارت کشور عراق به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که نیروهای امنیتی توانستند در مناطق جنوب شرقی موصل پیشروی کنند.درگیری در این مناطق مدت یک ماه متوقف شده بود.

یکی از افسران عضو نیروهای واکنش سریع وابسته به یگان ویژه وزارت کشور عراق اعلام کرد که این نیروها در ده دقیقه نخست عملیات، توانستند 500 متر پیشروی کنند و اکنون در حال آتش‌باری هستند.

گفتنی است که در عملیات آزادسازی شهر موصل از دست گروه تروریستی داعش، علاوه بر نیروهای پیشمرگه، و گروه‌های حشد شعبی، عراق 100 هزار سرباز خود را در این عملیات به کار گرفته است که بزرگترین عملیات پس از اشغال این کشور به وسیله آمریکا در سال 2003 توصیف شده است.

در این عملیات که با پیشروی‌های کُند همراه بوده، تاکنون یک چهارم شهر موصل آزاد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم