توافق مبهم روسیه و ترکیه درباره برقراری آتش‌بس در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه آنکارا اعلام کرد با روسیه بر سر برقراری آتش‌بس در سوریه و راه‌حلی سیاسی برای حل بحران این کشور به توافق رسیده است، سخنگوی کرملین با اعلام اینکه در این‌باره اطلاع کافی ندارد، به ابهامات موجود درباره این توافق‌ها دامن زد. تا کنون هیچ‌کدام از طرف‌های درگیر نیز از آغاز اجرای این توافق‌ها برای برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه، خبری نداده اند. یکی از رهبران اپوزیسیون سوریه نیز خبر داده که گفت‌وگوها درباره آتش‌بس کماکان ادامه دارد و هنوز زود است که درباره توافقی در این زمینه اظهار نظر کرد.

اگرچه به نظر می‌رسد که موانع بسیاری از پیش روی توافق درباره آتش‌بس برداشته شده، لیکن هنوز این گفت‌وگوها به نتیجه نهایی نرسیده است. یکی از رهبران اپوزیسیون که در این گفت‌وگوها مشارکت داشته، گفت که مخالفان اسد، خواهان برقراری آتش‌بس بدون استثنا در همه سوریه هستند. با این حال خبرگزاری رویترز گزارش کرده، مخالفان اسد از روسیه خواسته‌اند غوطه شرقی را از این توافق مستثنی شود.

مخالفان اسد، همچنین خواستار مشارکت و حضور هیات ارشد مذاکره‌کننده اپوزیسیون در همه گفت‌وگوهایی شدند که برای برقراری آتش‌بس سراسری، صورت می‌گیرد.

گفته می‌شود طرف روسی حاضر در گفت‌وگوها، از تهران و دمشق نقل کرده که ایران و رژیم اسد خواستار برخی تغییرات در پیش‌نویس توافقنامه شده‌اند. آنها خواسته‌اند هرگونه مشروعیت از اپوزیسیون گرفته شود و همچنین خواستار حذف کلمه "منتخب" از نام مجالس محلی مخالفان اسد و اطلاق نام "گروه‌های مسلح" به جای "گروه‌های اپوزیسیون" و همچنین ممنوعیت هرگونه تبادل کالا با مخالفان شدند. تهران و دمشق خواسته‌اند تبادل کالا تنها به کمک‌های انسانی محدود شود. مخالفان اسد نیز پاسخ داده‌اند که ما خود را گروه‌های "مقاومت" می‌نامیم.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات چاپ لندن، تهران و دمشق کماکان اصرار می‌ورزند که احرار الشام و جیش الاسلام را گروه‌های تروریستی بنامند، لیکن مسکو در چرخشی قابل توجه، با این موضوع مخالفت کرده است.

همزمان با تلاش‌های روسیه و ترکیه برای یافتن راه‌حل‌های دیپلماتیک برای بحران سوریه، رهبران کُرد، ضمن تاکید بر خواسته کُردها در زمینه خودمختاری، اعلام کردند که گروه‌های کُرد سوریه و همپیمانان آنان، درباره طرح تشکیل حکومت فدرال در شمال سوریه توافق کرده‌اند. به گفته رهبران کُرد، این طرح مورد توافق، که از آن با نام "پیمان اجتماعی" یاد می‌شود، به مثابه قانون اساسی خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود رهبران کُرد که اکنون در شهر رمیلان در حال گفت‌وگو هستند، درباره آن توافق کنند. مفاد پیمان اجتماعی بارها با همه گروه‌های کُرد و گروه‌های سیاسی بررسی شده و درباره آن بحث و گفت‌وگو شده است.

نسخه‌ای از پیش‌نویس توافق مسکو و آنکارا درباره آتش‌بس سوریه به دست "العربیة.نت" رسیده که نشان می‌دهد، این توافق حاوی نکات ذیل است.

برقراری آتش‌بس سراسری در همه سوریه به استثنای پایگاه‌های نظامی در مناطقی که داعش آنها را در اختیار دارد.

ترکیه تضمین می‌کند که گروه‌های اپوزیسیون به این توافق‌نامه پای‌بند بوده و هر گونه آتش‌باری را متوقف کنند. در مقابل روسیه نیز تضمین می‌کند که رژیم اسد و همپیمانانش در مناطق تحت کنترل خود بمباران هوایی و توپخانه‌ای را کاملا متوقف کند.

طرف‌های بین‌المللی ضامن این توافق (ترکیه و روسیه) تضمین می‌کنند که هیچ‌کدام از طرف‌های درگیر در سوریه تلاشی برای تسلط بر مناطق جدید نکند.

راه‌کار مناسبی برای برقراری آتش‌بس بر اساس معیارهای سازمان ملل پیشنهاد شود.

یک ماه پس از آغاز آتش‌بس، گفت‌وگوها برای یافتن راه‌حل سیاسی آغاز شود.

ترکیه و سوریه طرحی را تضمین کنند که براساس آن کمک‌های انسانی به همه مناطق محاصره شده ارسال شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم