نقشه زبان‌های دوم در کشورهای جهان... در ایران ترکی دومین زبان رایج است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با نگاهی به نقشه دومین زبان‌ رایج در کشورهای جهان مشخص می‌شود که ترکی آذربایجانی دومین زبان رایج در ایران است در این کشور زبان‌های دیگری همچون کردی، ترکمنی، عربی، بلوچی، لری، گیلکی و غیره نیز رایج است.

در نقشه اروپا مشخص می‌شود که انگیسی دومین زبان مورد استفاده در فرانسه، سوئد، نروژ، لهستان و ایتالیا است در حالی که ترکی دومین زبان رایج در آلمان و سوئدی دومین زبان رایج در فنلاند و تاتاری دومین زبان رایج در روسیه است.

به گزارش سایت konbini به رغم وجود زبان‌های محلی متنوع در فرانسه، اما هیچ کدام نتوانستند بر زبان شکسپر فائق آیند.

با یک نگاه مشخص می‌شود که روسی زبان دوم کشورهای آسیایی میانه و قفقاز است در حالی که پشتو دومین زبان افغانستان و انگلیسی دومین زبان هند و کردی دومین زبان در عراق و سوریه است.

نقشه‌های مختلفی را که سایت Movhub ارایه داده بر اساس علاقه دوستداران سیر و سفر و با استناد به اطلاعات به دست آمده از سازمان سیا درباره زبان‌هایی که بیشترین کاربرد را در کشورهای مختلف دارند تنظیم شده است.

اما بر اساس این اطلاعات نشان داده می‌شود که در برخی کشورها جمعیت کمی به زبان دوم سخن می‌گویند در حالی که در کشورهای دیگر زبان دوم با زبان اول یا زبان رسمی کشور رقابت می‌کند.

به طور مثال وقتی که استرالیا اعلام می‌کند که چینی دومین زبان در این کشور است نباید تصور شود که کمتر از نیمی از جمعیت استرالیا به چنینی صحبت می‌کنند، زیرا نسبت گویشوران به چنینی تنها 1.6% است. اما در مقابل زبان ترکی آذربایجانی در ایران بر اساس برخی آمار زبان 30% از جمعیت کشور و زبان پشتو در افغانستان حتی از زبان دری گویشوران بیشتری دارد.

در ایالات متحده آمریکا زبان اسپانیایی و در کانادا زبان فرانسوی دومین زبان‌های رایج در این دو کشور هستند. در آفریقا زبان عربی که 23 کشور رسمیت دارد در کشورهای چاد، سومالی و اریتره دومین زبان رایج است.

در کل زبان انگلیسی در 55 کشور بیشترین گویشوران به عنوان زبان دوم را دارد و پس از انگلیسی زبان فرانسوی در 14 کشور زبان دوم و روسی در 13 کشور زبان دوم است.

نقشه زبان‌های دوم در قاره‌های مختلف جهان
نقشه زبان‌های دوم در قاره‌های مختلف جهان

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید