آرتش آزاد: آتش بس سوریه داعش و کُردها را شامل نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ارتش آزاد سوریه اعلام کرد که توافق آتش بس با نظام این کشور را امضا کرده است؛ توافقی که بنا بر این اعلام، شامل تمام مناطق تحت کنترل گروه‌های مخالف نظام سوریه می‌شود مگر مناطقی در تصرف گروه داعش و واحدهای حمایت از خلق کُرد قرار دارد.

به گزارش العربیه، اسامه ابوزید مشارو قانونی ارتش آزاد سوریه و عضو هیئت مذاکره کننده این تشکیلات مسلح، در کنفرانسی خبری در آنکارا پایتخت ترکیه گفت که توافق آتش بس، شامل همه مناطق سوریه بدون استثنا می‌شود.

او همچنین افزود که توافق، شامل همه گروه‌های اپوزیسیونی می‌شود که در سوریه حضور دارند.

ابوزید در این باره توضیح داد که توافق آتش بس واحدهای حمایت از خلق کُرد و داعش را شامل نمی‌شود.

البته ترکیه اعلام کرده که توافق آتش بس شامل گروه‌هایی نمی‌شود که از سوی سازمان ملل متحد به عنوان «گروه‌های تروریستی» شناخته شده‌اند. گروه «جبهه فتح الشام» که پیش از اعلام قطع ارتباط با «القاعده» گروه «النصره» نام داشت، از سوی سازمان ملل به عنوان گروهی «تروریستی» شناخته شده است. با این وجود اپوزیسیون سوریه می‌گوید این گروه مشمول آتش بس می‌شود.

ابوزید گفت: «مذاکره کنندگان روسیه به عنوان ضامن نظام سوریه با ما مذاکره کردند و ما با هیچ نماینده‌ای از نظام یا ایران مذاکره نکردیم».

او ادامه داد: «دلایل زیادی برای توافق وجود داشت که مهم‌ترین آن‌ها، وضعیت دشوار انسانی شهروندان سوری در مناطق اپوزیسیون است به ویژه اینکه جامعه جهانی نتوانست هیچ کمک موثری به مردم سوریه ارائه دهد که هر روز کشته می‌شود».

مشاور حقوقی ارتش آزاد سوریه همچنین اعلام کرد که گروه‌های مسلح اپوزیسیون با روسیه و ترکیه توافقی برای آتش بس امضا کردند که این توافق از سوی ۱۳ گروه مسلح امضا شد.

بنا بر اعلام ارتش آزاد سوریه، توافق آتش بس ۵ بند را در بر می‌گیرد که عبارتند از:

۱- پایبندی اپوزیسیون پس از موافقت با آتش بس به مشارکت در مذاکرات سیاسی.

۲- مشارکت اپوزیسیون در مذاکرات یک ماه پس از آغاز اجرای آتش بس.

۳- دو طرف مذاکره کننده باید با هدف یافتن راه حلی برای بحران سوریه تلاش کنند.

۴- مذاکرات با می‌انجی‌گری طرف‌های ضامن یعنی ترکیه و روسیه برگزار می‌شود.

۵- چگونی آغاز اجرای توافق.

ابوزید تاکید کرد پایبندی اپوزیسیون به توافقات ژنو به معنی این است که اسد آینده‌ای در سوریه ندارد.

او گفت: «بامذاکره بر سر مستثنی شدن هیچ کدام از گروه‌های موجود در مناطقمان مخالفت کردیم به ویژه اینکه ده‌ها گروه شبه نظامی وجود دارد که در کنار نیروهای اسد می‌جگند و هیچ تفاوتی با داعش ندارند».

او خاطرنشان کرد که پذیرش ضامن بودن روسیه در این توافق به میزان پایبندی این کشور به توافق بستگی دارد.

ابوزید تاکید کرد که «خواستار خروج شبه نظامیان ایرانی، لبنانی و عراقی از سوریه شدیم».

او خاطرنشان کرد که گروه نمایندگی اپوزیسیون در مذاکرات آستانه، شامل هیأت عالی مذاکرات و نمایندگان گروه‌های مسلح می‌شود و اپوزیسیون مسکو و قاهره در این مذاکرات شرکت نخواهند کرد.

پیش از این کنفرانس خبری، ابوزید، بازگشت گروه مذاکره کننده اپوزیسیون به سالن مذاکرات را پس از خروجش در اعتراض به برخی استثناهای مد نظر قرار داده شده در توافق خبر داده بود. او در تویی‌تر نوشت: «توافقنامه کنونی شامل همه مناطق می‌شود و هیچ گروهی را مستثنی نمی‌کند».

گروه «جبهه فتح الشام» چالش مبهم پس از اعلام دست یابی به توافق است.

در حالی که ارتش دولتی سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرده که آتش بس شامل گروه‌های داعش، جبهه فتح الشام و مرتبطان با آن‌ها نمی‌شود، برخی مسئولان گروه‌های مسلح مخالف می‌گویند که برپایه توافق، آتش بس جبهه فتح الشام را هم در بر می‌گیرد.

یک سخنگوی گروه جیش النصر که در مذاکرات حضور داشت به خبرگزاری رویترز گفت که آتش بس تنها داعش را شامل نمی‌شود. او افزود که روسیه و ترکیه با نظارت بر آتش بس، باز کردن گذرگاه‌های انسانی را تضمین می‌کنند.

او افزود که طرف دیگر خواهان مستثنی شدن گروه النصره سابق و مناطق محاصره شده غوطه شرقی دمشق از آتش بس بود اما گروه‌های اپوزیسیون مسلح با این مساله مخالفت کردند.

زکریا مفلاجی رئیس دفتر سیاسی گروه فاستقم هم گفت توافق آتش بس، تنها مناطق تحت تصرف گروه داعش را استثنا کرده است.

مامون الحاج موسی عضو دفتر سیاسی ارتش آزاد سوریه و سخنگوی گروه صقور الشام هم به شبکه العربیه گفت که جنگجویان اپوزیسیون خواستار استثنا نشدن هیچ یک از گروه‌های اپوزیسیون از آتش بس شدند.

او افزود: «کشتار حلب که به بهانه حضور ۲۰۰ تن از جبهه فتح الشام در شهر صورت گرفت، باعث شد مستثنی نشدن هیچ کدام از گروه‌ها شرطی اصلی برای اپوزیسیون مسلح باشد».

شایان ذکر است که طرف‌های رقیب در جنگ سوریه با می‌انجی‌گری روسیه و ترکیه، به توافقی برای آتش بس سراسری دست یافتند که شامگاه امشب پنجشنبه ۲۹ دسامبر آغاز می‌شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هم پنجشنبه از دست یابی گروه‌های اپوزیسیون و دولت سوریه به توافق آتش بسی خبر داد که نیمه شب پنج شنبه آغاز می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید