آتش بس سراسری در سوریه نیمه شب پنجشنبه (امشب) آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

طرف‌های رقیب در جنگ سوریه با میانجی‌گری روسیه و ترکیه، به توافقی برای آتش بس سراسری دست یافتند که شامگاه امشب پنجشنبه ۲۹ دسامبر آغاز می‌شود.

ارتش دولتی سوریه و ارتش آزاد سوریه، پایبندی خود را به آتش بس اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پنجشنبه از دست یابی گروه‌های اپوزیسیون و دولت سوریه به توافق آتش بسی خبر داد که نیمه شب پنج شنبه آغاز می‌شود.

بیانیه کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) پس از آن صادر می‌شود که روسیه، ایران و ترکیه پیش‌تر برای میانجی‌گری در توافقی برای صلح در سوریه، اعلام آمادگی کردند.

ارتش دولتی سوریه هم از توقف عملیات نظامی در سراسر کشور برپایه توافق آتش بس خبر داد، اما گفت که این توافق، گروه‌های داعش، جبهه فتح الشام (النصره سابق) و گروه‌های مرتبط با آن‌ها را شامل نمی‌شود. بیانیه ارتش سوریه این گروه‌ها را مشخص نکرده است.

شماری از مسئولان اپوزیسیون سوریه به خبرگزاری رویترز گفتند که با طرحی برای آتش بس موافقت کرده‌اند. اما مشخص نکردند که این آتش بس که ساعت ۲۲: ۰۰ به وقت گرینویچ آغاز می‌شود، کدام گروه‌ها را در بر می‌گیرد.

ولادیمیر پوتین گفت: «توافقی که به آن دست یافته شد، ناپایدار است و پایداری آن نیاز به نظارت، رسیدگی و مشارکت دارد. اما این توافق نتیجه چشم گیر همکاری ما، تلاش‌های وزارت‌های امور خارجه و دفاع و شرکای ما در منطقه است».

او افزود که روسیه با کاهش نیروهای نظامی خود در سوریه موافقت کرده است.

آمریکا از مذاکرات اخیر برای آتش بس در سوریه دور نگاه داشته شد. همچنین قرار نیست در مذاکرات صلحی که در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار خواهد شد، شرکت کند.

برخی مقام‌های مسئول می‌گویند که کنار گذاشتن واشینگتن نشان دهنده ناخرسندی ترکیه و روسیه از ساست‌های آمریکا در سوریه است.

اما سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه آمریکا گفت که پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا، احتمال دارد واشینگتن به روند صلح سوریه بپیوندد.

مذاکرات بر سر پایان دادن به جنگ در سوریه، نشان دهنده میزان پیچیده بودن این جنگ است چرا که طرف‌ها و گروه‌های مختلفی در این جنگ شرکت دارند.

برپایه توافق به دست آمده، روسیه و ترکیه که از طرف‌های متضادی در جنگ سوریه حمایت می‌کنند، ضامن آتش بس خواهند بود. ترکیه که پشتیبان اپوزیسیون سوریه است، بر کناره گیری بشار اسد از قدرت که روسیه حامی او است، اصرار دارد.

درخواست‌ها برای بیرون رفتن شبه نظامیان حزب الله لبنان و دیگر شبه نظامیان شیعه نزدیک به ایران از عراق، افغانستان و پاکستان از سوریه، احتمالا اعتراض تهران را در پی خواهد داشت. این گروه‌های شبه نظامی در حمایت از نظام بشار اسد می‌جنگند.

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت که همه جنگجویان خارجی باید از سوریه خارج شوند و «حزب الله هم باید به لبنان باز گردد».

برخی از منابع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند توافقی میان سه کشور روسیه، ترکیه و ایران وجود دارد که می‌تواند سوریه را به مناطق نفوذ غیر رسمی تقسیم کند و اسد برای چند سال دیگر رئیس جمهوری باقی بماند.

البته اپوزیسیون سوریه با ابقای اسد مخالف است و ترکیه پیش‌تر اعلام کرده بود با ادامه حضور اسد، دست یابی به صلح در سوریه «محال» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید