نگرانی از درگیری در پی ترافیک سنگین شناورهای جنگی در آب‌های بین‌المللی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آب‌های بین‌المللی شاهد ترافیک سنگین شناورهای جنگی کشورهای مختلف جهان به ویژه روسی و آمریکایی است. در این میان نگرانی از احتمال شعله‌ور شدن آتش درگیری‌ها، در نتیجه کشمکش‌های فزاینده موجود، شدت یافته به ویژه اینکه شناورهای جنگی به خاطر جنگ داخلی سوریه و عراق تحرک خود را در دریای مدیترانه افزایش داده‌اند.

سال ۲۰۱۶ که در شرف پایان است، شاهد سنگین‌ترین ترافیک رزمناو‌ها و دیگر شناورهای جنگی روسی و آمریکایی در دریا‌ها بود. این امر نشانگر گسترش دامنه کشمکش‌ها به ویژه در دریای مدیترانه و مناطق مجاور کشورهای غرقه در نبردهای داخلی است.

تنش فزاینده میان واشینگتن و مسکو که ریشه در ده‌ها سال جنگ سرد میان دو ابرقدرت دارد، بنا به گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، ایالات متحده را مالک ۴۱۵ شناور جنگی و روسیه را مالک ۳۵۲ کرده است.

روسیه پس از دخالت مستقیم در جنگ داخلی سوریه، حضور خود را در سواحل مدیترانه‌ای این کشور با ارسال ده‌ها شناور جنگی از جمله رزمناو، ناو، ناوشکن و ناوهواپیمابر که مشهور‌ترین آن‌ها ناو هواپیمابر «ادمیرال کوزنیتسف»، ناو موشک‌انداز «پتر کبیر» و ناو ضد زیردریایی «دریابد کولاکف» است، تقویت کرد.

روسیه همچنین دو کشتی بزرگ نیروبر «نوفوچیرکاسک» و «مینسک»، ناوچه «دریابد گرگوریورویچ»، و دیگر شناروهای نظامی را به منطقه اعزام کرده است.

از سوی دیگر آمریکا یگان‌های دریایی خود را که در سراسر آب‌های بین‌المللی و منطقه‌ای جهان حضور دارند تقویت کرده تا توازن را با رقبای روس در دریای مدیترانه حفظ کند. به همین منظور ناوهواپیمابر «هری ترومن» را فراخوانده و در عوض ناوهواپیمابر «دویت ایزنهاور»، و شناورهای جنگی موشک‌انداز را به منطقه اعزام کرده است.

حضور بی‌سابقه شناورهای جنگی تحت پوشش شعار علنی «نابودی داعش» صورت می‌گیرد اما میزان سنگین این حضور فضای جنگ سرد را تداعی کرده، نگرانی نسبت به احتمال شعله‌ور شدن آتش جنگ در نتیجه یک رویداد و یا یک حادثه عمدی و یا غیر عمدی را دامن می‌زند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید