عراق.. اختلاف بر سر مرحله دوم نبرد آزادسازی موصل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرحله نخست نبرد موصل یک هفته پیش با آزادسازی 40 منطقه در جبهه شرقی این شهر پایان یافت، اما تاکنون مرحله دوم این عملیات جهت آزادی دیگر مناطق آغاز نشده است. گفته می‌شود که اختلاف نظرهایی میان نیروهای عراقی و آمریکا که رهبری نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق و سوریه را بر عهده دارد، بروز کرده است.

از سوی دیگر نیروهای امنیتی عراق دلیل تاخیر در آغاز مرحله دوم را وجود غیرنظامیان، نبود راه‌های امن برای خارج کردن آنان و نیز مساله پاکسازی مناطق آزاد شده قلمداد کردند.

سرلشکر فاضل براوری فرمانده "یگان طلایی" وابسته به دستگاه مبارزه با تروریسم عراق در اظهاراتی گفته که نیروهای امنیتی در دو ماه آینده، تمامی مناطق موصل را آزاد خواهند کرد و در آن زمان اهالی این شهر، زندگی عادی خود را از سر خواهند کرد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق، در آغاز سال 2016 گفته بود که تا پیش از پایان سال جاری، داعش به دست نیروهای عراقی و با حمایت ائتلاف بین‌المللی از بین خواهد رفت.

طرف آمریکایی که رهبری ائتلاف بین‌المللی را بر عهده دارد، دیدگاه مختلفی درباره پایان دادن به وجود داعش در عراق دارد. استفان تاونسند فرمانده نظامی جدید ائتلاف بین‌المللی گفته بود که شکست کامل داعش در عراق و الرقه، به دو سال وقت نیاز دارد.

تاونسند در گفت‌وگو با روزنامه «دیلی بیست» گفته است که نقشه‌های ائتلاف برای بمباران هوایی مواضع داعش تاکنون نتیجه‌ای نداشته است. وی درباره جنگ علیه داعش در موصل گفت که این جنگ هفته‌ها و شاید ماه‌ها به درازا خواهد انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید