7 مشخصه‌ بودجه جدید سعودی را بشناسید...برجسته‌ترین آنها عدم پرداخت مالیات است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی، بودجه سال 2017 را اعلام کرد. بنا به گزارش صفحه اقتصادی العربیه.نت، هفت مورد زیر شاخصه‌‌های مهم بودجه سعودی در سال جدید میلادی است.

محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی تاکید کرد که در بودجه سال 2017 اطلاعات جدیدی جهت تقویت شفافیت‌سازی بیان شده است. شفافیت‌سازی بودجه سال جدید به هر کسی این توانایی را می‌دهد تا پیگیر هزینه‌های مالی از جمله فعالیت‌های دستگاه‌های دولتی و اطمینان از تحقق اهداف چشم انداز 2030 شود. همچنین در این بودجه درآمدهای غیرنفتی نیز بیان شده است.

دولت سعودی در بودجه امسال نتایج اصلاحات اقتصادی به اجرا درآمده در سال 2016 از جمله هزینه‌ها و حمایت از درآمدها را به اطلاع عموم رساند. این نتایج نشان می‌دهد که در سال 2016 برای نخستین بار طی 10 سال گذشته، هزینه‌ها کمتر از میزان تعیین شده بود. درآمدهای غیرنفطی نیز در یک سال 20% و از سال 2012 به میزان 100% افزایش داشته است.

در سال 2016 پادشاهی سعودی به استقراض از بانک‌های محلی و جهانی روی آورد تا جایی که این استقراض به 200 مليار ريال در سال 2016 رسید. آیا این استقراض به اقتصاد سعودی زیانی زده است؟

استقراض دولت سعودی عملا (12.3%) از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد که در مقایسه ژاپن (250%)، آمریکا (105%)، بريطانيا (91%) و آلمان (98%) استقراض داشته‌اند در نتیجه میزان استقراض سعودی درصد کمی را نشان می‌دهد. دولت سعودی تصمیم گرفته است در سال آینده میلادی بین 10 تا 15 میلیارد دلار از بازارهای جهانی و 70 میلیارد از بازارهای محلی قرض بگیرد.

احتیاطی که در بودجه سال 2017 از آن یاد شده، به معنی عدم خوشبینی سعودی نسبت به بهبود قیمت نفت در کوتاه مدت نیست. وزیر انرژی سعودی از این خوشبینی سخن به میان آورده و پیش‌بینی کرده که قیمت نفت در سال جدید افزایش یابد.

بودجه برای سال 2017 سعودی همزمان با پیوستگی آن با برنامه تراز مالی،اعلام شده است که هدف آن دستیابی به مازاد مالی در سال 2020 است. این اقدام، شکل بودجه و مضمون آن را دگرگون کرده و برای اولین بار نشان داد که سعودی برای سال جدید چگونه برنامه‌ریزی مالی می‌کند.

وزارت دارایی سعودی اعلام کرده که اصلاحات لازم و اجتناب‌ناپذیر است و ادامه هزینه کردن‌ به شیوه‌های سابق، به کسری بودجه منجر خواهد شد تا جایی که ممکن است یک ریال هم در بانک‌های سعودی باقی نگذارد.

محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی اعلام کرد که برنامه تراز مالی، تمامی برنامه‌های دولت در مورد مالیات را نشان داده است. دولت تا سال 2020 هیچ گونه مالیاتی یا هزینه جدیدی را برای دریافت از شهروندان مقرر نکرده است. بخش خصوصی می‌تواند بدون نگرانی از مالیات برای سال جدید خود، برنامه‌ریزی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید