آیا این واعظ «بی چهره» در پشت حمله برلین قرار دارد؟

از موعظه درباره آداب زناشویی تا سربازگیری برای داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات امنیتی آلمان سرگرم یافتن ارتباط بین مظنون حمله تروریستی کریسمس در شهر برلین با یک واعظ عراقی ساکن آلمان به نام «ابو ولاء» هستند که به واعظ بی چهره معروف است.

به گزارش سایت خبری «دویچه وله» آلمان، احمد عبدالعزیز عبدالله، معروف به ابو ولاء، مسئول اصلی عضوگیری داعش در آلمان است که از طریق شبکه‌های اجتماعی پیام‌های خود را می‌فرستد، و همواره در ویدیوها یا پشت به دوربین می‌نشیند و یا صورت خود را با پارچه سیاه می‌پوشاند.

بنا بر این گزارش مقامات هنوز نمی‌دانند که انیس العامری، پناهنده تونسی که مظنون این حمله تروریستی است، و روز جمعه در درگیری با پلیس ایتالیا کشته شد، چگونه به این کار تحریک شده است، اما این مقامات می‌دانند که این مرد ۲۴ ساله در ارتباط با اعضای گروه سلفی آلمان بوده است.

هولگر مونخ، رئیس پلیس آلمان، روشن نکرد که با وجود مطرح شدن نام این واعظ در هفته جاری، این دو نفر چگونه با یکدیگر در ارتباط بودند.

ابو ولاء، ۳۲ ساله است، و در سال ۲۰۰۰ میلادی از عراق به آلمان رفته و ابتدا در منطقه نورث-راین وستفالی ساکن بوده است.

او در مسجدی در ساکسونی سفلی موعظه می‌کرد و به مرور یک شبکه ارتباط اینترنتی برقرار کرده و در باره مسائلی معمولی مانند آداب زناشویی موعظه می‌کرده است.

اما با این وجود مقامات امنیتی آلمان او را زیرنظر داشتند و مسجد او به مرکزی برای تبلیغ سلفی‌گری در آلمان تبدیل شده بود. گفته می‌شود که ۲۰ نفر در این مسجد تحت تاثیر عقاید افراطی قرار گرفته و به داعش در عراق و سوریه پیوسته‌اند.

ابو ولاء در نوامبر ۲۰۱۶ به اتهام راه‌اندازی شبکه عضوگیری داعش در آلمان بازداشت شد. در پی دستگیری او دادستان کارلسروهه آلمان اعلام کرد که ابو ولاء با گروه داعش بیعت کرده و در بسیاری از مراسم سلفی در آلمان به عنوان نماینده داعش سخنرانی کرده است.

اما به گزارش شبکه خبری «ان-تی‌وی» آلمان، به دلیل کمبود مدارک امکان متهم کردن ابو ولاء به جرائم سنگین‌تر دشوار است.

دولت آلمان می‌گوید که در سال ۲۰۱۵ بیش ۸۰۰ نفر این کشور را برای پیوستن به داعش در عراق و سوریه ترک کرده‌اند، اما هنوز معلوم نیست که آیا این افراد با واعظ بی‌چهره در ارتباط بودند یا خیر.

بیشترین بازدید موضوعات مهم