نتانیاهو دستور بازنگری روابط اسرائیل با سازمان ملل متحد را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که این کشور، روابط خود را با سازمان ملل متحد بازنگری خواهد کرد.

این سخنان نتانیاهو یک روز پس از آن ایراد می‌شود که شورای امنیت سازمان ملل متحد، با تصویب قطعنامه‌ای از اسرائیل خواست شهرک سازی‌ها در مناطق اشغال شده فلسطین را متوقف کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه ۲۳ دسامبر این قطعنامه را در حالی تصویب کرد که در اتفاقی نادر، آمریکا حامی همیشگی اسرائیل، نه تنها به قطعنامه رای ممتنع داد بلکه آن را وتو نکرد.

نتانیاهو در این باره گفت: «به وزارت امور خارجه دستور دادم تا در همه روابط ما با سازمان ملل ظرف یک ماه آینده باز نگری کند از جمله در مساله کمک‌های مالی اسرائیل به موسسه‌های سازمان ملل و حضور نمایندگان این سازمان در اسرائیل».

او همچنین افزود: «دستور دادم که پرداخت ۳۰ میلیون شکل (۸. ۷ میلیون دار) اسرائیل به پنج موسسه سازمان ملل متوقف شود؛ پنج موسسه‌ای که دشمنی خاصی با اسرائیل دارند... بقیه اقدام‌ها هم در راه است».

نتانیاهو نام این موسسه‌ها را ذکر نکرد و جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرد.

در مقابله با فشارهای اسرائیل و دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا، دولت باراک اوباما رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده، به قطعنامه منع اسرائیل از شهرک سازی در مناطق فلسطینی رای ممتنع داد و بدین ترتیب به این قطعنامه اجازه تصویب داد.

اسرائیل از چند دهه پیش به سیاست ساخت شهرک‌های یهودی نشین در مناطقی که در سال ۱۹۶۷ در کرانه باختری رود اردن، نوار غزه و بیت المقدس شرقی اشغال کرده، ادامه می‌دهد.

اکثر کشورهای فعالیت‌های اسرائیل را در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی، غیر قانونی و مانعی در برابر صلح می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید