اسرائیل سفرای ۱۰ کشوری که به قطعنامه منع شهرک سازی رای دادند احضار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت اسرائیل روز یکشنبه ۱۵ دسامبر، سفرای ۱۰ کشوری را که در شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه منع شهرک سازی اسرائیل در مناطق اشغال شده فلسطین رای مثبت دادند، احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در جلسه هفتگی دولت اسرائیل که روز یکشنبه برگزار شد، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور، گفت که دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با فلسطینی‌ها برای فشار به منظور تصویب این قطعنامه، توطئه کرده بود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد متشکل از ۱۵ کشور، روز جمعه قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر مبنای آن، اسرائیل از ساخت شهرک در مناطق فلسطینی منع شد. آمریکا که همواره حامی اسرائیل بود، برای نخستین بار از وتوی قطعنامه‌ای با این مضمون امتناع کرد و به آن رای ممتنع داد.

نتانیاهو در جلسه هیئت دولت گفت: «برپایه اطلاعاتی که به دستمان رسیده، هیچ شکی نداریم که دولت اوباما، پشت پرده مطرح شدن پیش نویس قطعنامه بود، با تدوین کنندگان آن هماهنگ بود و خواستار تصویب شد».

وزارت امور خارجه اسرائیل هم اعلام کرد که سفرای ۱۰ کشور از ۱۴ کشوری که به قطعنامه رای مثبت دادند و در اسرائیل سفارتخانه دارند را احضار کرد. این کشور‌ها عبارتند بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه، مصر، ژاپن، اوروگوئه، اسپانیا، اوکراین و نیوزلند.

طی این احضار، وزارت امور خارجه اسرائیل مراتب «اعتراض شدید» خود را به رای مثبت این کشور‌ها به قطعنامه منع شهرک سازی در مناطق فلسطینی، اعلام کردند.

روز یکشنبه در اسرائیل تعطیل نیست اما اکثر سفارتخانه‌هایی که سفرایشان فرا خوانده شدند، به مناسبت کریسمس، تعطیل بودند.

این قطعنامه برای نخستین بار توسط مصر ارائه شد اما فشارهای دونالد ترامپ رئیس جهوری منتخب آمریکا و اسرائیل باعث شد قاهره پیش نویس را پس بگیرد. ولی پس از آن نیوزلند، سنگال، ونزوئلا و ومالزی بار دیگر پیش نویسه را در شورای امنیت مطرح کردند.

نتانیاهو در این باره گفت: «از چند دهه پیش میان آمریکا و اسرائیل بر سر شهرک سازی‌ها اختلاف نظر وجود داشت اما به این نتیجه رسیدیم که شورای امنیت جایی برای حل و فصل این مساله نیست».

او افزود که تصویب این قطعنامه در شورای امنیت، مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها را دشوار‌تر می‌کند.

اسرائیل از سال ۱۹۶۷، سیاست شهرک سازی در مناطق فلسطینی را دنبال می‌کند؛ سیاستی که اکثر کشورهای جهان با آن مخالف هستند.
پیش از این نتانیاهو اعلام کرده بود که اسرائیل روابط خود را با سازمان ملل متحد بازنگری خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید